Isı denklemi ve uygulamaları
- Tez No: 28454
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISI DENKLEMİ VE UYGULAMALARI Ali OLGUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1993, Sayfa: 154 Jüri: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Cevat KART Doç. Dr. Osman ALTINTAŞ Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ısı denklemi hakkında bilgi verilerek, başlangıç ve sınır koşullan tanımlanmıştır. Daha sonra değişkenlerin ayrılması metodu ile bu başlangıç ve sınır koşulları altında ısı denkleminin çözümü çeşitli örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde çeşitli ısınma ve soğuma problemlerinde, eksensel simetrik, homogen yada homogen olmayan ısı denkleminin çözüm metodu ve bu çözümün nasıl değişebileceği gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ısı denkleminin Laplace dönüşümleri yardımıyla çözümü örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise ısı denkleminin Fourier integralleri yardımıyla çözümü yapılmış ve superpozisyon integrali açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Isı denklemi, Termal da|ıîım, Termal iletkenlik, Değişkenlerin ayrılması^ metodu, Biot sayısı, Özdeğerîer, Özfonksiyönlar, Superpozisyon prensi bi, Kararlı çözüm, Süreksiz çözüm, Benzerlik değişkeni, Laplace dönüşümü, Superpozisyon in tegrali.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis HEAT EQUATION AND IT'S APPLICATIONS Aü OLGUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1993, Page: 154 Jury: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Cevat KART Assoc. Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some informations about heat equation with the initial and boundary conditions are given. Then, for illustration by using the method of separation of variables the solution of heat equation under the initial and boundary conditions is explained. In the second chapter for different kind of heating and cooling problems, the solution method of axisymmetric, homogeneous or nonhomogeneous heat equation is given and the changes in the solution are shown. In the third chapter, the solution of heat equation, obtained by Laplace transformations, is explained by various examples. Finally, in the fourth chapter, the solution of heat equation is given by using Fourier integrals and the superposition integral is explained. KEWORDS: Heat equation, Thermal diffusivitiy, Thermal conductivity, The method of separation of variables, Biot number, Eigenvalue, Eigenfunction, Principle of superposition, The steady-state solution, The transient solution, Similarity variable, Laplace transformation, Superposition integral.