Paşayaylası (Aydın) florası ve etnobotanik özellikleri
The flora and ethnobotany of Paşayaylasi (Aydin)
  1. Tez No: 284609
  2. Yazar: EMRE ÇİLDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YILDIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma Paşayaylası'nın (Aydın) florasını ve etnobotanik özelliklerini kapsamaktadır.İnceleme alanına Nisan 2009 ve Eylül 2010 tarihleri arasında yapılan 17 gezide 785 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 72 familya ve 262 cinse ait 400 tür, 4 alttür ve 3 varyete olmak üzere toplam 407 takson tespit edilmiştir.Tespit edilen 407 taksonun 5 tanesi Pteridophyta, 402 tanesi Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta divizyosundaki taksonların 6 tanesi Gymnospermae, 396 tanesi Angiospermae'dir. Angiospermae'lerin 349 tanesi Dicotyledoneae, 47 tanesi ise Monocotyledoneae sınıfındadır.Bu taksonların 36 tanesi endemik olup toplam takson sayısına oranı % 8.8'dir. Florayı oluşturan bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şu şekildedir: Akdeniz elementi 144 (% 35.3), Avrupa-Sibirya elementi 20 (% 4.9) takson, İran-Turan elementi 19 (% 4.6). Geri kalan 224 (% 55) takson ise çok bölgeli ya da fitocoğrafik bölgesi tam olarak bilinmeyenlerdir.En çok taksona sahip ilk 10 familya: Asteraceae 53 (% 13), Fabaceae 39 (% 9.6), Lamiaceae 28 (% 6.8), Brassicaceae 28 (% 6.8), Caryophyllaceae 22 (% 5.4), Poaceae 19 (%4.6), Liliaceae 18 (% 4.4), Apiaceae 17 (% 4.1), Scrophulariaceae 14 (% 3.4) ve Rosaceae 14 (% 3.4) şeklinde sıralanmaktadır.En çok taksona sahip ilk 10 cins: Trifolium 11 (% 2.7), Silene 7 (% 1.7), Anthemis 7 (% 1.7), Centaurea 7 (% 1.7), Vicia 6 (% 1.4), Lathyrus 5 (% 1.2), Ranunculus 5 (% 1.2), Astragalus 4 (% 0.9), Inula 4 (% 0.9) ve Micromeria 4 (% 0.9) şeklinde sıralanmaktadır.Bu çalışma sonunda Paşayayla'sında varolan türlerin % 8.8'ünün (36 tür) endemik olduğu saptanmış ve bulunan oran ile yakın çevresinde yapılmış olan çalışmalarda elde edilen oranlar karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda C1 karesi için 55 tane yeni kayıt bulunmuştur.Araştırma alanının ve yakın çevresinin etnobotaniği hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has concerned with the flora and ethnobotany of Paşayaylası (Aydın). 785 plant specimens were collected between 2009 April and 2010 September in 17 field trips to research area. 400 plant species (407 taxa) belonging to 262 genera and 72 families were determined.Five taxa belong to Pteridophyta and 407 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 6 taxa and Angiospermae has 396 taxa. 349 of the Angiospermae taxa belong to Dicotyledoneae and 47 taxa belong to Monocotyledoneae.36 taxa (% 8.8) are endemic to Turkey. The distribution of the phytogeographical elements is as following: Mediterranean 144 (% 35.3), Euro-Siberian 20 (% 4.9), İrano-Turanian 19 (% 4.6), pluriregional or phytogeographically unknown 224 (%55).The largest first 10 families are: Asteraceae with 53 (% 13), Fabaceae with 39 (% 9.6), Lamiaceae with 28 (% 6.8), Brassicaceae with 28 (% 6.8), Caryophyllaceae with 22 (% 5.4), Poaceae with 19 (%4.6), Liliaceae with 18 (% 4.4), Apiaceae with 17 (% 4.1), Scrophulariaceae with 14 (% 3.4) and Rosaceae with 14 (% 3.4)The largest first 10 genera are: Trifolium with 11 taxa (% 2.7), Silene with 7 taxa(% 1.7), Anthemis with 7 taxa (% 1.7), Centaurea with 7 taxa (% 1.7), Vicia with 6 taxa (% 1.4), Lathyrus with 5 taxa (% 1.2), Ranunculus with 5 taxa (% 1.2), Astragalus with 4 taxa (% 0.9), Inula with 4 taxa (% 0.9) and Micromeria with 4 taxa (% 0.9).The results of our research are compared with the studied neighboring areas in means of phytogeographic element rates and endemism.The 55 new species are recorded new for the square C1.General ethnobotanical data of the research area is given.