Polikristalin bakır folyo üzerinde grafen sentezi
Graphene synthesis on polycrystalline copper foil
- Tez No: 284610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın ilk aşamasında, bakır folyo minimum yüzey pürüzlülüğü için kimyasal buhar çöktürme sürecinin operasyonel parametreleri incelenmiş ve yüksek kaliteli grafen filmlerinin sentezi için optimize edilmiştir. Sonraki aşamada ise sentezlenen grafenin kalitesinin, tabaka sayısının ve büyüklüğünün alttaş özellikleri ile olan ilişkisi araştırılmıştır.Grafen filmler, 2x1 cm boyutlarında %99.9 saflıkta 20?m kalınlığa sahip bakır folyolar üzerinde büyütülmüştür. İşlem sıcaklığı, zaman, basınç ve gaz akış oranının grafen filmlerin kalitesine bağımlılığı incelenmiştir. Hazırlanan bakır folyoların yüzey pürüzlülüğü Atomik kuvvet Mikroskobu (AKM) ile incelenmiş, kristalografik özellikleri ise Düşük Enerjili Elektron Kırınımı (DEEK) ve Elektron Gerisaçılım Kırınımı (EGSK) ile araştırılmıştır. İyileştirilen yüzeyler üzerinde sentezlenen grafenin kalitesi ve tabaka sayısı raman spektroskopisi ölçümleri ile analiz edilmiştir.Bu çalışmada; tek kristalografik yönelime sahip, mm boyutlarına ulaşabilen büyük taneciklere sahip Cu yüzeyler üzerinde tek tabakalı grafen büyütülebildiği gösterilmiştir. İşlem süresi, sıcaklığı, ısıtma hızı ve basınç değerlerinin optimize edilmesiyle Cu taneciklerinin pürüzlülüğünü azaltmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
In the first stage of this study, the operational parameters of chemical vapor deposition process for the minimum surface roughness of the copper foils were examined and optimized to synthesis of high quality graphene films. In the next stage, relationship between the quality, number of layers and sizes of the synthesized graphene films and properties of substrate were studied.Graphene films were grown on 2 x 1 cm2 strips of Cu foils with a thickness of 20 ?m and 99.9% purity. The dependence of the quality of graphene films on the process temperature, time, pressure and gas flow rate were investigated. The surface roughness of the processed copper foils were measured by Atomic Force Microscopy (AFM) and their crystallographic orientations were investigated by Low Energy Electron Diffraction (LEED) and Electron Backscattering Diffraction (EBSD) methods. Synthesized graphene?s quality and number of layers on improved surfaces were analyzed by raman spectroscopy measurements.In this study, it is shown that single layer graphene can grown on Cu surfaces which have large single grains up to mm scale with a unique crystallographic orientations. It is possible to minimize the roughness of Cu grains by optimizing the process time, temperature, heating rate and pressure.