Aydın ilinde farklı yüksekliklerde yaşayan ophisops elegans (Ménétrıés, 1832) (Squamata: Lacertidae) populasyonlarında yaş tayini: populasyonların yaş ve boy bakımından karşılaştırılması
Age determination of ophisops elegans (Ménétriés, 1832) (Squamata: Lacertidae) populations from different altitudes in aydin province: Comparison of the population in terms of age and size
- Tez No: 534129
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ophisops elegans'ın rakımları farklı iki populasyonunun vücut büyüklükleri ölçülmüş ve iskelet kronolojisi yöntemi uygulanarak yaşları tayin edilmiştir. Bireylerin yaşları parmak kemiklerinden alınan enine kesitlerdeki yaş halkaları (LAG) sayılarak belirlenmiştir. Parmak enine kesitlerinde endosteal resorpsiyon gözlenmiştir. Vücut büyüklüğü (SVL) erkek bireylerde 28,36-48,70 mm ve dişi bireylerde 29,16-53,72 mm arasında değişmektedir. Juvenil bireylerde ise SVL uzunluğu 23,26-28,80 mm arasındadır. Kepez populasyonunda erkek bireylerin dişi bireylerden, Paşayaylası populasyonunda ise dişi bireylerin erkek bireylerden daha büyük olduğu görülmüştür. Kepez ve Paşayaylası populasyonlarında hem erkek hem de dişi bireylerin ergenliğe 3 yaşında ulaştıkları tespit edilmiştir. Maksimum yaş ya da yaşam uzunluğu erkeklerde 7 yıl, dişilerde ise 9 yıl olarak hesaplanmıştır. Kepez populasyonu erkek bireyleri Paşayaylası populasyonu erkek bireylerinden daha yaşlıdır. Dişi bireylerin yaş dağılımı her iki populasyonda da benzerdir. Tüm bireyler göz önüne alındığında, Kepez populasyonu Paşayaylası populasyonundan daha yaşlı bulunmuştur. Her iki populasyonda da yaş ve büyüklük arasında pozitif ve önemli bir ilişki vardır. Kepez populasyonu için erkek baskın, Paşayaylası populasyonu için dişi baskın eşeysel dimorfizm görülmektedir. Populasyonlar arasındaki yaşam öyküsü karakterleri farklılıklarının nedenini söylemek zordur. Bu tür ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The body sizes of two different populations of Ophisops elegans from different altitudes were measured and their ages were determined by using skeletal chronology. The ages of the individuals were determined by counting the age rings (LAG) in the cross-sections taken from the phalanges. Endosteal resorption was observed in phalange cross sections. Body size (SVL) were ranged from 28,36-48,70 mm in males, and 29,16-53,72 mm in females. In juveniles, SVL is between 23,26-28,80 mm. It was observed that males were larger than females in Kepez while females were larger than males in Paşayaylası population. Both male and female individuals of Kepez and Paşayaylası populations were reached the sexual maturity at the age of 3. The maximum age or longevity was calculated as 7 years in males and 9 years in females. Males of Kepez population were older than males of Paşayaylası population. The age distributions of female individuals are similar in both populations. Considering all individuals, Kepez population was found to be older than Paşayaylası population. There is a positive and significant relationship between age and size in both populations. A male biased sexual dimorphism was observed in Kepez, while a female biased sexual dimorphism was determined in Paşayaylası population. It is difficult to say the reasons of the differences in life history characteristics between populations. Further studies are needed on this species.