Kuzeybatı Anadolu ormanlarında fotokapan yöntemiyle büyük memeli türlerinin tespiti ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determining large mammal species and their ecology via the camera trap methods in Northwestern Anatolian forests
- Tez No: 284618
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHZAT GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, büyük memeli türleri açısından dünya ölçeğinde önemli olduğu bilinen Kuzeybatı Anadolu ormanlarında, fotokapan çalışması ile bölgedeki büyük memeli türlerinin tespiti gerçekleştirilmiş ve bu türlerin yerel koşullar altında gösterdikleri ekolojik özellikleri belirlenmiştir. Bartın ili ile Kastamonu ve Karabük illerinin bir kısmını kapsayan 7500 km2 büyüklüğündeki çalışma bölgesinde yedi farklı çalışma alanında gerçekleştirilen sistematik örneklemede 131 fotokapan istasyonu ile 26.921 fotokapan gün değerine ulaşılmıştır. Buna ek olarak, çeşitli alanlarda kurulan toplam 55 fotokapan istasyonu ile gerçekleştirilen oportünist fotokapan çalışmaları sonucunda 4.142 fotokapan gün değeri elde edilmiştir.Çalışma süresince incelenmesi hedeflenen ekolojik özellikler arasında yer alan dağılım, topografik etmenlerle etkileşim, göreceli bolluk, güniçi ve yıllık aktivite desenleri konularında bölgede varlığı tespit edilen, Canis aureus, Canis lupus, Capreolus capreolus, Cervus elaphus, Felis silvestris, Lepus europaeus, Martes foina, Martes martes, Meles meles, Sus scrofa, Ursus arctos ve Vulpes vulpes türleri için analizler gerçekleştirilmiştir.Çalışmada ayrıca, bölgede bulunan koruma alanları için büyük memeli türleri açısından değerlendirmeler gerçekleştirilerek, koruma çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışma bölgesindeki korunan alanlar arasında yer alan Kartdağ YHGS, Küre Dağları Milli Parkı ve Sökü YHGS büyük memeli türleri açısından değerlendirilerek, hedef türler açısından etkin koruma çalışmaları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, camera trapping studies were carried out in the forest habitats in Northwest Anatolia, which are known to be important worldwide in terms of large mammal species, and the large mammal species in the region and their ecological characteristics under the local conditions were determined. Systematic camera trapping were carried out in seven different study areas within the study site of 7500 km2 covering the province of Bartin and parts of the provinces Kastamonu and Karabük. A total of 26,921 camera trap days were obtained with the 131 camera trap stations set up in the defined study areas. In addition, 4,142 camera trap days were obtained with the opportunistic camera trapping carried out by means of the 55 camera trap stations set up in various fields.Analysis on relative abundance, distribution, interaction with topographic factors, daily and annual activity patterns, were performed for the Canis aureus, Canis lupus, Capreolus capreolus, Cervus elaphus, Felis silvestris, Lepus europaeus, Martes foina, Martes martes, Meles meles, Sus scrofa, Ursus arctos and Vulpes vulpes species detected to be present in the region.In the study, assessments on protected areas were also carried out, with the aim of contributing to conservation studies on the target species. In this respect, the Kartdağ Wildlife Reserve, Küre Mountains National Park and the Sökü Wildlife Reserve located in the study site were evaluated in terms of large mammal species, and suggestions were made for effective conservation plans on target species.