Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridinde yeraltısuyu boşalımlarının uzaktan algılama teknikleri ile belirlenmesi
Determination of coastal groundwater discharges in the Mediterranean coast of Turkey by means of remote sensing tecniques
- Tez No: 284619
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, uzaktan algılama teknikleri kullanılarak 2008-2010 yılları arasında Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridindeki yeraltısuyu boşalımlarının konumlarının belirlenmesi hedeflenmiştir.Akdeniz kıyı şeridi 1.577 km uzunluğunda olup Türkiye'nin güneyinde; batıda Köyceğiz'den başlayarak doğuda Basit Burnu'na kadar devam etmektedir. Bu amaçla, alana ait MODIS uydusu deniz yüzey sıcaklığı (DYS) görüntüleri temin edilmiş ve gerekli koordinat düzeltmeleri ve renk zenginleştirme işlemleri yapıldıktan sonra yeraltısuyu boşalım noktaları tespit edilmiştir. Tespit edilen noktaların doğruluğu deniz yüzeyi klorofil konsantrasyonu verileri ve yerinde ölçülen deniz suyu sıcaklık değerleri ile karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda, yeraltısuyu boşalım noktalarını uzaktan algılama teknikleri kullanarak belirlemek için en uygun sürenin bölgede kar erimesinin başladığı Nisan-Mayıs aylarından deniz suyu sıcaklığının düştüğü Ekim ayına kadar olan dönem olduğu belirlenmiştir. Çalışma süresince yeraltısuyu boşalımının tespit edildiği alanlar ise Gökova Körfezi, Fethiye Körfezi-Demre arası, Erdemli ve Basit Burnu olarak belirlenmiştir. Bu alanların ortak özelliği kıyı boyunca karstik akiferler ile ilişkili olmalarıdır. Uydu görüntülerinde daha geniş alansal yayılıma sahip yeraltısuyu boşalımlarının gözlemlendiği Gökova Körfezi ve Demre çevresinde boşalımlar klorofil konsantrasyonu artışı ile de ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the position of groundwater discharge points in the Mediterranean coastline has been determined by the help of remote sensing techniques between the years 2008-2010.The South coastline of Turkey, 1577 km long lies between west of Koycegiz and Mersin Cope. For this purpose, MODIS sea surface temperature (SST) images of the area were obtained. After neccesarry coordinat corrections and colour enhancements, the gorundwater discharge points have been identified. The accuracy of the data has been controlled with sea surface chlorophyll content and in-situ measurement sea surface temperature values.As a result, the most appropiate period to determine groundwater discharge points is the period between April-May when the snowmelt begins and October when the temperature falls. During this period, groundwater discharge points are observed on images in the Gokova Bay, Fethiye Bay-Demre, Erdemli and Basit Cope. Karstic aquifer system mainly dominates the groundwater discharge on these areas. In this study, the increase pf chlorophyll concentration on sea surface in Gokova Bay and Demre was recognized from the images between 2008 and 2010 as well.