Diabetes insipidus'lu hastalarda AQP-2 , AVP-NP II ve AVPR2 gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of mutations in aqp-2 , AQP-2 , AVP-NP II and AVPR2 genes in patients with diabetes insipidus
- Tez No: 284679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diabetes insipidus (DI), kalıtsal ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıktığı düşünülen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalık vücudun aşırı su kaybetmesi ile karakterize edilmektedir. DI hastalığının şekillenmesinde böbrek toplama kanallarında yerleşmiş olan akuaporin 2 (AQP-2) su kanalları ve hipofizden salgılanarak etkisini ilgili reseptörüne bağlanarak gösteren antidiüretik hormon (ADH) olarak da bilinen Arjinin Vasopressin hormonunun (AVP) etkili olduğu bilinmektedir.Tez çalışmasının amacı, diabetes insipiduslu hastalarda Akuaporin 2 (AQP-2), Arjinin Vazopressin (AVP) ve Arjinin Vazopressin reseptör 2 (AVPR2) proteinlerini kodlayan genlerde hastalıkla ilişkili mutasyonların saptanmasıdır.DI'lı 7 hasta ve 25 sağlıklı bireyden elde edilen DNA örneklerinde, ilgili genlerin ekzon bölgeleri DNA dizi analizi yöntemiyle araştırılmıştır. Hasta bireylerde AQP-2 geninde L137P ve A147T yanlış anlamlı mutasyonu, c.586T>C polimorfizmi ile AVPR2 geninde V162A, R68W ve G12E yanlış anlamlı mutasyonu, c.1394A>G polimorfizmi ve c.560-569 del 9 bç delesyon tipi mutasyon saptanmıştır. Hasta bireylerde bulunan mutasyonların sağlıklı bireylerde görülmediği DNA dizi analizi ile doğrulanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen örneklerde AVP-NP II geninde mutasyon ya da polimorfizm bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes insipidus is a metabolic disease which is considered to arise from interactions between inherited and environmental factors and is characterized with excessive excretion of water. It is known that Aquaporin 2 (AQP-2) water channels found in kidney?s collecting ducts and antidiuretic hormone (ADH) or also known as Arginine Vasopressine hormone secreted by pituitary and its receptor, arginine vasopressine hormone receptor 2 (AVPR2), are effective in DI development.The aim of this study is to determine the mutations related with the disease which code proteins of Aquporin 2 (AQP-2), Arginine Vasopressin (AVP) and Arginine Vasopressin receptor 2 (AVPR2) in the patients with diabetes insipidus.The exon regions of AQP-2, AVP-NP II and AVPR2 genes in the DNA samples which were collected from 7 patients with DI and 25 healthy individuals were investigated by DNA sequence analysis. In the patients, L136P and A147T missense mutations, c.586T>C polymorphism in the AQP 2 gene and V162A, G107W, R68W and G12E missense mutations, c.1394A>G polymorphism and c.560-569 del 9 bp deletion were found in the AVPR 2 gene. Absence of the mutations in healthy individuals was confirmed by DNA sequence analysis. Neither a mutation nor a polymorphism was found in AVP-NP II gene in the samples included in the study.