Demir dışı metal sanayi sitesinin yerel hava kirliliğine katkısının incelenmesi?İSDÖK Sanayi Sitesi örneği
Investigation of the impact of a non-ferrous industrial site on local air quality?İSDÖK Industrial Site case
- Tez No: 284680
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan küçük sanayi sitelerinden bir olan İSDÖK Sanayi Sitesinin civar hava kalitesine katkısı incelenmiştir. Demir dışı metallerin ikincil üretiminin gerçekleştirildiği bu sanayi sitesinden kaynaklanan PM10 emisyonları Sitede yer alan tesislerin kapasite bilgileri ve emisyon raporları yardımı ile tahmin edilmiş, bu emisyonların dağılımı Hysplit dağılım modeli kullanılarak tahmin edilmiştir. Model sonuçlarından hareketle İSDÖK Sanayi Sitesinin çevresinde oluşacak PM10 kirliliğinin boyutu ve yoğun olarak oluştuğu bölgeler tespit edilmeye çalışılmıştır.İstanbul ilinin genel hava kalitesi Avrupa yakasında kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait 6 adet hava kalitesi izleme istasyonu verileri yardımı ile değerlendirilmiş, İSDÖK Sanayi Sitesinin bulunduğu alanda oluşan arka plan PM10 kirlilik değeri bu verilerden hareketle 18 µg/m3 olarak belirlenmiştir.Model sonuçları bölgede oluşan genel hava kalitesi ile birlikte değerlendirildiğinde yoğunlukla kuzeydoğu-güneybatı ekseninde olmak üzere tesis etki alanında yaklaşık 350 µg/m3 PM10 konsantrasyonu oluşacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this survey, effect of İSDÖK Industrial Site, which is one of the small scaled industrial sites within İstanbul İkitelli Organised Industrial Zone, on surrounding air quality, has been investigated. PM10 emissions deriving from the secondary production of nonferrous metals at this industrial zone have been estimated with the capacity information of the facilities within the zone and with the assistance of emission reports. Considering model results, the amount of PM10 pollution and the areas of high pollution density surrounding İSDÖK Industrial Site have been estimated.Overall air quality of İstanbul Province has been evaluated through the data obtained from 6 air quality monitoring stations in European Side belonging to İstanbul Metropolitan Municipality, therefore background pollution figure for the area, where İSDÖK Industrial Site is located, has been determined as 18 µg/m3.When the model results are viewed with the overall air quality in the area, approximately 350 µg/m3 PM10 concentration has been determined within the facility influence field, mainly on northeast ? southwest axis.