Etçi ve yumurtacı ebeveynlerde yumurtlama zamanı ile kuluçka özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between oviposition time and hatching proporties of layer end broiler type breeders
- Tez No: 284784
- Danışmanlar: PROF. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada saf yumurtacı ve etçi ebeveynler ile melez döller elde etmeye yönelik çiftleştirme yapılan tavuk gruplarında yumurtlama zamanında ne gibi değişimler olduğu; bunun kuluçka özellikleri ile civciv ağırlığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın ebeveyn olarak kullanılan ilk kısmındaki hayvan materyalini, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünden alınan ağır yumurtacı baba hattı RIR2 (Rhode Island Red) ve ağır yumurtacı ana hattı BAR2 (Barred Plymouth Rock) ebeveynleri ile özel bir firmadan satın alınan etlik piliç ebeveyn hattı ROSS 308 genotiplerinden 35 bölmede toplam 402 dişi, 40 erkek oluşturmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünün hayvan materyalini, ilk kısımdaki hayvan materyalinden çiftleşmelerle elde edilen bir partide çıkan her genotip grubundan 50'şer civciv oluşturmuştur. Yumurta toplama zamanı olarak; sabah (saat 10:00'a kadar) ve öğleden sonraki (10:00-18:00 arası) dönemler ele alınmıştır.Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre düzenlenmiştir. Araştırma süresince ebeveynlerin beslenmesinde; kafes tavuğu pik yumurta yemi (%17 HP, 2700 Kcal/kg ME) ile günlük olarak sabah saatlerinde tek seferde yemleme yapılmıştır. Civciv ve piliçlerin beslenmesinde; organik yem (%17 HP, 3060 Kcal/kg ME) ile serbest yemleme yapılmıştır.Tüm genotiplerde sabah saatlerinde yumurtlanan yumurtalar, toplam yumurtlanan yumurta miktarının önemli bir kısmını oluşturmuştur. Yumurta verimi üzerine yumurtlama zamanı, genotip ve yumurtlama zamanı x genotip interaksiyonlarının etkisi önemli bulunmuştur (P0.05); ancak genotip etkileri önemli bulunmuştur (P0.05); genotip etkisi, döllülük oranı ve kuluçka randımanının 1. parti döneminde önemli bulunmuştur (P0.05). Civciv çıkış ağırlığı ve 6.
Özet (Çeviri)
Differences in the oviposition time of pure layer and broiler breeders and their crossbreeds, and the effect of oviposition time on hatching traits and chick weight were investigated in this study. A total of 402 female and 40 male breeders in 35 compartments were used as animal material in first part of the study. Two of the genotypes (BAR2: Barred Plymouth Rock, heavy weight layer dam line; RIR2: Rhode Island Red, heavy weight layer sire line) were bought from Ankara Poultry Research Institute and the other from a commercial company (ROSS 308: broiler parent line). The chicks hatched from the eggs of mating groups were used as animal material of the second part of the study. The eggs were collected from the compartments twice a day, in the morning (laid eggs until 10 a.m) and in the afternoon ( laid eggs between 10 a.m and 6 p.m).This study was carried out accordingly completely randomized design. The breeders were fed once every day in the mornings with laying hen peak feed (17% CP, 2700 Kcal/kg ME), and the birds which used in the second part of the study were fed ad libidum with fully organic feed (17%CP, 3060 Kcal/kg ME).Most of the eggs were laid in the morning in all genotypes. The affects of oviposition time, genotype and ovposition time x genotype interaction on egg production were found significant (P0.05), but the affect of genotype on these two parameters was found significant (P0.05); the effect of genotype on fertility ratio and incubation yield in the first hatching group was found significant (P0.05).