Glukoz ve azot sinyal iletim yollarının nth1 geni transkripsiyonuna etkilerinin moleküler analizi
Molecular analysis of the effects of glucose and nitrogen signal transduction pathways on the transcription of nth1 gene
- Tez No: 284809
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biology, Genetics, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Trehaloz genellikle stres koşullarında S. cerevisiae hücrelerinde fazla miktarda sentezlenip hücreleri olumsuz üreme koşullarına karşı korur. Trehaloz TPS enzim kompleksi tarafından sentezlenir. Trehalozun glukoz birimlerine yıkımı ise trehalaz enzimi tarafindan gercekleştirilmektedir. S. cerevisiae`da iki farklı trehalaz belirlenmiştir. Bu enzimler nötral trehalaz (Nth1p) ve asit trehalazdır (Ath1p). Bu araştırmada NTH1 geninin transkripsiyonuna glukoz ve azot sinyal iletim yollarının etkileri incelendi. NTH1 geni transkripsiyonunun haploid ve diploid S. cerevisiae suşlarında benzer şekilde kontrol edildiği gösterildi. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar NTH1 geni transkripsiyonunun durağan fazda ve düşük glukoz ortamında da birkaç kat aktive edildiğini gösterdi. Düşük glukoz sinyaline yanıt olarak NTH1 geni transkripsiyonunun protein kinaz Snf1p tarafından düzenlendiği bulundu. Bu sonuçlara ek olarak S. cerevisiae da azot sinyal iletim yolunun da NTH1 geni transkripsiyonuna etki ettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Trehalose is generally over-synthesized under stress inducing conditions and protects S. cerevisiae cells from unfavorable growth conditons. Trehalose is synthesized by TPS enzyme complex. Degredation of trehalose to glucose subunits is catalyzed by trehalase enzyme. Two different trehalase enzymes have been identified in S. cerevisiae. These enzymes are neutral trehalase (Nth1p) and acid trehalase (Ath1p). In this study, the effects of glucose and nitrogen signaling pathway on the transcription of NTH1 gene was investigated. It was shown that the NTH1 transcription is controlled by a similar mechanism in haploid and diploid S. cerevisiae cells. Results of this study also showed that the transcription of NTH1 gene increases several fold in stationary stage and in low glucose medium. It was found that the protein kinase Snf1p regulates NTH1 transcription in response to low glucose signaling. In addition to these results, it was shown that the nitrogen signaling pathway also affects the transcription of NTH1 gene in S. cerevisiae.