Chionodoxa boiss. (Liliaceae) cinsinin taksonomisi, ekolojisi ve üremesi
Taxonomy, ecology and reproduction of the genus chionodoxa boiss. (Liliaceae)
  1. Tez No: 284833
  2. Yazar: HASAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yayılıs gösteren ve 4 tür ve birde cinsler arası melez olan ×Chionoscilla allenii ile temsil edilen Chionodoxa taksonlarının morfolojik revizyonu yapılmıştır. Chionodoxa türlerine ait teşhis anahtarı, türlerin morfolojik özellikleri, betimleri yapılmış, kromozom sayıları belirlenmiş, coğrafik yayılışları verilmiştir. Ayrıca Tohum ve Polen yapılarına ait Scanning Electron Microscope (SEM) çekimleri verilmiştir.Chionodoxa cinsinin morfolojik olarak yakın akrabaları Scilla ve Puschkinia cinsleri ile filogenetik ilişkileri DNA markerleri RAPD ve ISSR yardımıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca genetik analizler sonucu Chionodoxa türlerine tür içi yüksek varyasyon gösterdiği görülmüştür.Moleküler analizler sonucunda Chionodoxa türlerinin S. bifolia ile oldukça yakın bir genetik yapıya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Morfolojik olarak yakınlıklarının yanı sıra tohum yapıları, kromozom sayıları ve C. siehei ile S. bifolia arasında meydana gelen cinsler arası melez oluşumu bu yakınlığa bir kanıttır.Chionodoxa türlerinin ekolojik istekleri ve üreme döngülerine ait ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır. Üreme döngülerine yönelik çalışmalar sonucunda tozlaşma stratejileri, tozlaşmada rol alan canlılar belirlenmiştir. Cinsin ekolojik isteklerinden, mikro iklim, toprak ve bakı istekleri belirlenmiş, buların yanı sıra söz konusu bitkiler ile aynı habitatları paylaşan diğer bitki taksonları listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the morphological revision of Chionodoxa taxa has been done which is represented with four species and one of infra-generic hybrid ×Chionoscilla allenii in Turkey. Also, diagnostic and morphological features, as well as full descriptions, the keys of the species, chromosome numbers and geographic distributions are given. In addition, seeds and pollens of them ultra structure were examined by means of the Scanning Electron Microscope (SEM).The phylogenetic relationship between the genus Chionodoxa and morphological relatives Scilla and Puschkinia were determined via DNA markers which are RAPD and ISSR. Moreover, the results of genetic analysis was showed that Chionodoxa taxa has high variations.The results of DNA analysis have revealed the close relationship of the Chionodoxa with Scilla bifolia in terms of genetic structure. In addition the morphological relationships, the seed structures, chromosome numbers and present of infrageneric hybrid between C. siehei and S. bifolia is a proof to this relationship.Detailed studies regarding ecological demands and reproduction cycle of Chionodoxa species were performed. By the results of the studies related to reproduction cycle of Chionodoxa pollination strategy and pollinators were confirmed. Among the ecological demands of Chionodoxa microclimate, soil and side demand were determined and also, other plant taxa with founding same habitats were listed.