Farklı kiraz çeşitlerinin topraktan meyve ile kaldırdığı besin elementi miktarlarının saptanması
Nutrient uptakes by fruits for different cherry (Prunus aviim L.) varieties
- Tez No: 284832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. EŞREF İRGET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma kirazın meyve ile topraktan kaldırdığı besin elementi miktarlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır.Bu çerçevede Kemalpaşa-İzmirde kiraz yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı 11 farklı bahçeden, 3 farklı kiraz çeşidine (Early Burlat;Napolyon ve Salihli) ait meyve örnekleri alınmıştır.Meyvelerin et,çekirdek ve meyve sapı kısımlarında toplam, N,P,K,Ca ve Mg analizleri yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre incelenen çeşitlerde 100 kg meyve ile topraktan 164.3-416.8 g N ; 42.2-116.7 g P2O5 ; 148.3-476.9 g K2O ; 37.4-80.9 g CaO ; 7.4-53.7 g MgO arasında değişen miktarlarda besin elementi kaldırıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the uptake rate of primary nutrients (N,P,K,Ca and Mg) by Cherry fruit.Eleven orchards were selected for 3 varieties (Early Burlat, Napolyon and Salihli).and fruits were sampled for each variety.Samples were seperated for their flesh,pit and stalk and analyzed for total N,P,K,Ca and Mg.Results revealed that 164.3-416.8 g N ; 42.2-116.7 g P2O5 ; 148.3-476.9 g K2O ; 37.4-80.9 g CaO ; 7.4-53.7 g MgO were removed from the soil per 100 kg fruits of examined cherry varieties.