Kömürden piritik kükürdün uzaklaştırılması
  1. Tez No: 28484
  2. Yazar: KEMAL BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Chemical Engineering, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Çevre kirliliği bugün, uygar toplumların en önemli sorunlarından biridir. Giderek artan endüstrileşme ile doğa çok çeşitli yönlerden kirletilmektedir. Çeşitli amaçlar için kalitesiz kömür kullanımı da kirletme nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, kömürün kullanılmadan önce, fiziksel zenginleştirme yöntemlerinden biri ile, piritik kükürt ve kül yapıcı safsızlıklarının uzaklaştırılması olanakları araştırılmıştır Piritik kükürt, marn ve kömür arasındaki yoğunluk farklılığı nedeniyle, bu çalışmada Multi Gravity Separator kullanılmıştır. Deneylerde en iyi sonucu bulabilmek için tambur hızı, eğim açısı, yıkama suyu, genlik ve frekans gibi parametreler incelenmiştir. Yapılan denemeler sonunda yanıcı kükürt miktarı, Konsantre-1 içinde % 1.32 'den % 1.21, Konsantre-2 içinde ise % 1.32' den % 1.00' e ; kül miktarı da % 36. 75 'den % 26.15'e indirilmiş ve buna bağlı olarak da kalori değeri 4170 kcal/kg'dan 5098 kcal/kg'ne çıkarılmıştır. Bu sonuçlar 0-18 mm boyutlu Tunçbilek Lavvar tüvenan kömürünün M.G.S. ile zenginleştirilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, one of the most important problem of the civilized society is environmental pollution. With increased industrilization, nature is being polluted by various means. The use of low quality coals aggravates this problem. In this study, desulphurization of pyritic sulfur and removal of ash content before burning the coal by a physical concentration method were investigated. Due to the specific density difference among pyritic sulfur, marl and coal, Multi-Gravity Separator (M.G.S.) was used. The effects of the drum speed, tilt angle, wash water flowrate, shake frequency and shake amplitude on the metallurgical performance were determined. In concentrate-1, pyritic sulfur content decreased from 1.32 % to 1.21 % and in concentrate-2 from 1.32 % to 1.00 %. Ash content droped from 36.75 % to 26.15 % and calorific value increased from 4170 kcal/kg to 5098 kcal/kg. As a result, this study showed that it was possible to concentrate 0-18 mm Tunçbilek run-of-mine coal with M.G.S.