Denizli Çivril yöresi linyit kömürlerinin kolon flotasyonu yöntemiyle pritik kükürdünden arındırılması ve klasik flotasyonla mukayesesi
- Tez No: 45952
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET YAMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
- II ÖZET Bu tezde. Denizli ili Çivril ilçesi Tokça köyü mevkiinde bulunan Demirler Madencilik San. Tic. ve Ltd. Şti.'ne ait kömür sahasından alınan numune üzerinde, piri tik kükürtün uzaklaştırılması dolayısıyla kalori delerinin arttırılabiliriiği araştırılmıştır. Numune üzerinde yapılan ön araştırmalardan piritik kü kürtün kömürden uzaklaştırılması için piritin serbestleşene boyu tuna bağlı olarak uygulanabilecek en uygun zenginleştirme yönte minin flotasyon olduğu saptanmıştır. Buna bağlı olarak, kömür flotasyonu parametrelerin optimum değerlerinin belirlenmesine yönelik sistamatik flotasyon deneyleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan Denizli Çivril linyit kömürlerinin laboratuvarda tespit edilen kimyasal özellikleri (havada kuru baza göre): 7. 6.06 kül, 7. 14.31 nem, 7. 4.00 kükürt, alt ısı değeri 4827 kcal/kg, üst ısı değeri 6104 kcal/kg dır. Bir adet temizleme içeren iki aşamalı klasik flotasyon deneyleri sonucunda lave "/. i. 11 kükürt tenörü, 7. 4.73 kül 7. 83.34 yanabilir verimle elde edilmiştir. Bunun yanında kükürtün % 77.20'nin atıldığı sişt elde edilmiştir. Ayrıca klasik flotasyonda elde edilmiş olan parametrele rin optimum değerleri sabit tutularak, aynı numune üzerinde ko lon flotasyonu yöntemiyle deneyler yapılmıştır. Biri temizleme devresi olmak üzere iki aşamalı bu deneyler sonucunda 7. 0.92 kü kürt tenörlü, 7. 4.15 küllü, 7. 84.91 yanabilir verimli lave elde edilmiştir. Bunun yanında 7. 80.85 kükürtün atıldığı şist elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- Ill ABSRACT In this thesis, removal of pyritic sulfur of coal sample taking from Demirler Madencilik San» Tic. and Lmt. Co. in Tokça village of Çivril - Denizli. According to liberation size of pyrite in the coal samp le the most suitable method is froth flotation for removal of pyritic sulfhur from coal. In order to determine optimum parame ter values, systematical flotation tests were carried out. Some chemical properties of the coal, sample which used in the experiments, are given as follows! 0.6 % ashş 14.31 % mo isture; 4.00 7. sulfhur, 4827 Kcal/kg low calorific value and 6104 Kcal/kg high calorific value. Convantionel flotation, which vere carried out in two-steps, such as rougher and cleaning, of the coal was produ ced a clean coal 4.73 7. ash, l.il 7. S, win t 83.34 7. combustable recovery. In addition, 77.20 7. S reporting in tailing was obta ined. In addifon, optimum value of convantionel flotation pa rameter values kept constant and column flotation teste vere carried out on the coal sample. Column flotation tests were car ried out two-steps like as convantionel flotation tests. Column flotation of the coal sample was produced a clean coal 4.15 7. ash, 0.92 % S, wiht 84.91 7. combustable recovery. In addition 80.85 7, S reporting in tailing was obtaianed.