Kütahya 100.yıl gümüş tesislerinin kırma ve eleme ünitesinin incelenerek alternatif akım şemasının oluşturulması
- Tez No: 28483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmayla, Kütahya 100. Yıl Gümür, Tesislerine ait cevher numuneleri üzerinde, cevher bünyesinde varolan ve Kırma-Eleme ünitesinde Borun yaratan killi malzemenin yıkanarak damıtılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Kütahya 100. Yıl Gümüş Tesislerinden alınan ve konileme- dörtleme yöntemiyle azaltılan numuneden temsili "bir bölümü ile yaş ve kuru elek analizleri yapılarak tüvenan cevherin boyut darılımı incelenmiştir. Killi bir yapıya sahip olan Gümüşköy tüvenan cevherinde killi malzemenin yarattığı sorunları ortadan kaldırmak amacıyla aktarma tamburu ile değişik deneyler yapılmıştır. Deneyler sırasında tambur devri, pülpte katı oranı sabit tutulmuş buna karşılık yıkama süreleri değişken parametre olarak incelenmiştir. Sonuçta, en uygun, koşulun kuru numune ile 10 dakika süreli aktarma tamburu deneyi olacakı tespit edilmiştir. Yıkama deneyleri sonrası kırma ve eleme işlemlerinin kolay olduğu gözlerimin ve alternatif bir alcım neması oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study wan to get rid of the clay content of the Kütahya 100. yıl giîrnüş plant ore by washing. The clay content in the structure of the ore creates problems in crushing and screening. The ore camples taken from the plant were first wet and dry screened and analysed for Ag. A stainless-steel washing drua was constructed and \ised in "batch tents. Dr^an rotation arid solid content were kept constant during the tests. Two types of samples wore used in the tests: run-of-mine ore (as racieved) and washed ore (waited 24 hrs in water). The effect of washing time on size-by-size clay removal was determined. An alt ornat ivi flow-rsheet was designed based on the results obtained.