Gediz havzasında don risk tarihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of frost risk dates in Gediz basin
  1. Tez No: 284861
  2. Yazar: CEREN YENİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Gediz havzasında yürütülmüştür. Ülkemiz tarımsal üretiminde önemli bir paya sahip olan Gediz havzasındaki tarımı bazı yıllarda olumsuz yönde etkileyen don olaylarının, havza ve civarında yer alan istasyonların coğrafi konumu, alan üzerindeki dağılımı ve gözlemler arasındaki korelasyonu dikkate alarak kriging ve alt yöntemleriyle %20, %50 ve %80 olasılıklı don riski olan bölgelerin ve dönemlerin haritalanmasıdır. Bu haritalardan da yararlanılarak havzanın don tarihleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weather constitutes an exogenous factor in agriculture which may have considerable influence on production. For a particular production products are effect direct on quality and yield with sustainable production. Gediz river basin has an important part on national agricultural productions. This productions can be damaged by freezing some years. In this study, Maps of freezing risk on Gediz river basin were produced using by krigingmethod 20%, 50% and 80% of probability taking into account climate geographical location, distribution of the area and correlation on observation. These maps were obtained by using of the basin until frost.