Fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de kaolin uygulamasının verim, verim öğeleri ve tane kalitesine etkisinin belirlenmesi
Effect of kaolin application on yield, yield components and grain quality in dry bean (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 284860
  2. Yazar: UĞURHAN YİĞİTARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Antitranspirasyon özelliğe sahip kaolinin fasulye (Phaseolus vulgaris L.)' de verim ve verim öğeleri ve tane kalitesine etkisi incelenmiştir. Denemede Göynük 98 kuru fasulye çeşidi kullanılmıştır. İki farklı dozda kaolin çözeltisi (%3 ve %5) ve 3 farklı (vejetatif dönem, çiçeklenme öncesi, bakla bağlama dönemi) zamanda bitkinin yaprak yüzeyine uygulanmıştır. Hasat döneminde her parselden alınan 10 adet bitki değerlendirilerek; çiçeklenme zamanı, ilk bakla yüksekliği, bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitki biyolojik verimi, bitki tane verimi, birim alanda biyolojik verimi, birim alanda tane verimi, 100 tane ağırlığı, tane protein oranı ve tanede mineral madde bileşimi ile ilgili değerler elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler ile yapılan varyans analizi sonucunda; kaolin uygulamaları bakımından bitki biyolojik verimi, bitki tane verimi, birim alan biyolojik verimi, birim alan tane verimi, 100 tane ağırlığı, tane protein oranı ve tanede N bileşiminde istatistiksel anlamda farklar olduğu; kaolin uygulamasının fasulyede biyolojik verime ve tane verimine ve tane protein ve N oranına olumlu etkide bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of kaolin as an antitranspirant on yield, yield components and grain quality in dry bean (Phaseolus vulgaris L.)was investigated. Göynük 98 dry bean cultivar was used in the study as plant material. The kaolin was sprayed with two different concentration as 3% and 5%. Kaolin was sprayed plant canopies on the leaves at three different growing stages (vegetative period, start of flowering and period of pod forming). The data of grain yield, biomass per plant, grain yield per plant, number of pods per plant, number of seeds per plant, 100-seed weight, grain protein content and grain some minarel elemts content were obtained. Significant diffirences were obtained among kaolin applications on grain yield, 100-seed weight, grain protein content and grain nitrogen content. It was concluded that grain yield, grain protein content and grain nitrogen content of bean positively effected by kaolin applications.