Heterokupratların ketoksimlerle elektrofilik aminasyonlarının incelenmesi
Investigation of electrophilic amination of heterocuprates with ketoximes
  1. Tez No: 284920
  2. Yazar: SELEN ÇETEK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR DAŞKAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bromomagnezyum organilsiyanokuprat, bromomagnezyum organiltiyosiyanokuprat, bromomagnezyum organilfeniltiyokuprat, dibromomagnezyum diorganilsiyanokuprat, dibromomagnezyum diorganiltiyosiyanokuprat ve dibromomagnezyum difeniltiyokuprat reaktiflerinin aseton O-(2,4,6-trimetilfenilsülfonil)oksim ve aseton oksim O-tosilat ile elektrofilik aminasyonları araştırılmıştır. Bütün reaksiyonlar argon atmosferi altında yürütülmüş ve reaksiyon ürünleri reaksiyon karışımından, benzamit türevlerişeklinde ayrılmıştır. Bromomagnezyum organilfeniltiyokuprat dışında diğer düşük mertebeten heterokupratların (RCu(CN)MgBr ve RCu(SCN)MgBr) ve yüksek mertebeden heterokupratların (R2Cu(CN)(MgBr)2, R2Cu(SCN)(MgBr)2, R2Cu(SPh)(MgBr)2) ketoksimlerle aminasyonları başarıyla yürütülmüştür. Düşük ve yüksek mertebeden; sikloalkil, alkil ve benzil heterokupratların ketoksimlerle aminasyonları başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrophilic amination of bromomagnesium organylcyanocuprate, bromomagnesium organylthiocyanocuprate, bromomagnesium organylphenylthiocuprate, dibromomagnesiumdiorganylcyanocuprate, dibromomagnesium diorganylthiocyanocuprate and dibromomagnesium diorganylphenylthiocuprate with acetone O-(2,4,6-trimethylphenylsulfonyl)oksime and acetone oxime O-tosylate were investigated. All reactions were carried out under argon atmosphere and the reaction products were seperated from the reaction mixture as their benzamide derivatives. The aminations of lower order heterocuprates (RCu(CN)MgBr and RCu(SCN)MgBr), except Bromomagnesium organylphenylthiocuprate and higher order heterocuprates (R2Cu(CN)(MgBr)2, R2Cu(SCN)(MgBr)2, R2Cu(SPh)(MgBr)2) with ketoximes were carried out successfully. The amination of lower- and higher- order cycloalkyl, alkyl and benzyl heterocuprates are unsuccessful.