İletken zeolit/polipirol kompozitinin hazırlanması, karakterizasyonu ve nem ile sıcaklığa karşı sensör özelliğinin incelenmesi
The preparation and investigation of temperature and humidity sensor property of conductive zeolite/polypyrrole composite
  1. Tez No: 284919
  2. Yazar: SEZİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, zeolit üzerine pirolün kimyasal polimerizasyonu ile iletken Zeolit/PPy kompozitleri hazırlandı. Hazırlanan Zeolit/PPy kompozitinin içerdiği PPy miktarı ve iletkenliği üzerine yükseltgen ve asit türü, zeolit partikül boyutu, polimerizasyon süresi, polimerizasyon sıcaklığı, monomer ve yükseltgen derişimi gibi faktörlerin etkisi araştırıldı. En yüksek iletkenliğe sahip kompozitler 20 ?m partikül boyutuna sahip zeolit, 0,4 M pirol ve 0,7 M FeCl3 derişim değerlerinde elde edildi. Kimyasal polimerizasyon için en uygun sıcaklığın 20 °C, polimerizasyon süresinin ise 1 saat olduğu gözlendi.İletken Zeolit/PPy kompozitinin bağıl nem oranı ve 0 °C ile 60 °C sıcaklık aralığında yüzey direncinin değişimi incelendi. Kompozitlerin karakterizasyonu ise FTIR spektroskopisi, TGA ve SEM teknikleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, conductive zeolite/polypyrrole (PPy) composites were prepared by the chemical polymerization of pyrrole in the presence of zeolite. The change of the yield and conductivity of prepared zeolite/PPy composites was investigated with polymerization parameters such as type of oxidizing agent and acid, particle size of zeolite, polymerization time, polymerization temperature, and the concentrations of monomer and oxidizing agent. The composite with the maximum conductivity was obtained with; 20 ?m particle size of zeolite, 0,4 M pyrrole and 0,7 M iron chloride concentrations. The most convenient temperature and polymerization time for chemical polymerization were 20 °C and 1 hour, respectively.The change of the surface resistance of conductive zeolite/PPy composite with relative humidity ratio and the temperature between 0 °C and 60 °C, were also investigated. Characterization of composites was done with FTIR spectroscopy, TGA and SEM techniques.