Karışık magnezyum triorganoçinkat bileşiklerinin eşleşme reaksiyonlarında grup seçimliliğinin sentetik ve mekanistik araştırılması
Synthetic and mechanistic investigation of grup selectivity in the coupling reactions of mixed magnesium triorganozincates
  1. Tez No: 284930
  2. Yazar: EBRU ZEYNEP SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Karışık bromomagnezyum triorganoçinkatlarda grup seçimliliğinin reaksiyon değişkenlerine bağlılığı araştırılmıştır. Bromomagnezyum n-bütil (difenil) çinkat ve di(n-bütil) fenil çinkat bileşiklerinin grup seçimliliğinde Lewis bazı ortak çözücülerin etkili olduğu bulunmuştur.Günümüzde önerilen ?Triorganoçinkat, R3ZnM (M=Li, MgBr) bileşiklerinde R3Zn- metalik anyonu değil, R- karbanyonu etkileşir? görüşüne göre karışık çinkat n-BuPh2ZnMgBr ve basit çinkat Ph3ZnMgBr bileşiklerinde fenil grubunun alkillenme hızının aynı olması beklenir. Fakat, reaktiflerin CuI katalizli alkil eşleşme reaksiyonlarında reaksiyon hızlarının farklı olduğu ve diğer sonuçlar gözönüne alınarak karışık çinkatların CuI katalizli reaksiyonları için katalitik karışık kupratların ara ürün olduğu bir katalitik çevrim mekanizma olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dependence of group seşectivity of mixed bromomagnesium triorganozincates on the reaction parameters has been investigated. N- or O-Donor solvents change the group selectivity of n-butyl(diphenyl)zincates and di(n-butyl)phenylzincates in their alkylation reactions.In the alkylation reaction of BuPh2ZnMgBr and Ph3ZnMgBr reagents, the transfer of the phenyl group is expected to be tranferred with the same rate according to the common hypothesis that ?In triorganozincates behave like carbanions, but not R3Zn- type metallic anions?. However, CuI cataylzed alkylation rates of mixed and homo zincates have been found a classical method to be different and as a mechanism a catalytic cycle has been offered in which mixed catalytic cuprates are formed.