Kıbrıs-Karpaz Milli Parkı kuzey kumullarının florası
Flora of north dunes of Karpaz National Park (Cyprus)
- Tez No: 284962
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma alanı Kıbrıs'ın kuzey doğusundaki Karpaz Bölgesi'nin Milli Park alanı olarak ayrılmış alanının kuzey kumul sahillerini kapsamaktadır. Araştırma bölgesi bitki coğrafyası bakımından Akdeniz floristik bölgesinde yer almaktadır. Bölge Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Araştırma bölgesinden toplanan 800 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 57 familyaya ait 187 cins ve 274 tür ve tür altı takson tesbit edilmiştir.Araştırma bölgesinde en zengin familya Asteraceae familyasıdır. En zengin cins ise Fabaceae familyasından Trifolium bulunmuştur. Alandan 19 endemik tür toplanmıştır. Türlerin floristik bölgelere dağılımı, 29.5% Akdeniz, 12.8% Doğu Akdeniz, 1.1% Avrupa-Sibirya, 0.72% İran-Turan ve 55.88% Geniş yayılışlı ve bilinmeyen şeklindedir
Özet (Çeviri)
The study area covers North dunes of Karpaz region?s national park area which is situated North east of Cyprus. This area phytogeographycially belongs to the Mediterranean phytogeographycial region and under the mediterranean climate. As a result of identification of 800 collected specimens, 274 taxa have been determined in the area which belongs to 57 families and 187 genera.The richest family in the research area is Asteraceae and the richest genera is Trifolium. 19 endemic plants were determinated from the area. The distribution ratio of the species according to the floristical regions are as follow, 29.5% Mediterraneaen, 12.8% Eastern Mediterranean, 1.1% Euro-Siberian, 0.72% Irano-Turanian and 55.88% Widespread and Unknown.