Kadmiyum, arsenik ve kadmiyum-arsenik karışımının Daphnia magna (Straus 1820) (Cladocera, Crustacea) üzerine akut toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of acute toxicity of cadmium, arsenic and cadmiuniyem-arsenic mixtures to Daphnia magna Straus 1820) (Cladocera, Crustacea)
  1. Tez No: 284963
  2. Yazar: ŞEYDA FİKİRDEŞİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kadmiyum (CdCl2.H2O), arsenik(AS2O3) ve karışımlarının Daphnia magna (Straus 1820) (Cladocera, Crustacea) üzerine etkileri araştırılmıştır. 24 saatlik deney süresi sonunda her deney kabındaki ortam karıştırılarak ölü Daphnia magna bireyleri sayılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak Probit analiz (SPSS 17.0) yöntemine göre hesaplanmış ve D. magna üzerine; kadmiyumun 24 saatlik LC50 değeri 44µg/L, arseniğin LC50 değeri 509µg/Lbulunmuştur. Aynı zamanda Behrens-Karber yöntemi ile hesaplanan sonuçların 24 saatlik LC50 değerleri sırasıyla 46µg/Lve 509µg/L olduğu saptanmıştır. Bu iki yöntemin sonuçları karşılaştırıldığında değerlerin çok benzer olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar kadmiyumun arseniğe göre D. magna üzerine daha toksik olduğunu göstermiştir. Tek başına ağır metallerin ve ağır metal karışımlarının toksisite sıralaması % 90 Cd + % 10 As > Cd > % 50 Cd + % 50 As > % 10 Cd + % 90 As > As olarak bulunmuştur. Sonuç olarak % 90 Cd + % 10 As karışımının tek başına kadmiyuma göre D. magna üzerine daha toksik olduğu bulunmuştur.Karışımdaki bileşenlerin birbirleri üzerine olan etkilerini (sinerjistik-antagonistik) anlamak amacıyla Toksik Birim (TUs) ve Additional Indeks (AI) değerleri kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda tüm karışımdaki bileşenlerin etkileri sinerjistik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the acute toxicities of cadmium chloride (CdCl2.H2O), arsenic trioxide (AS2O3) and their mixtures to Daphnia magna were investigated employing the statistic method of aquatic toxicity. After 24h the mobility of the daphnia was examined and the deaths were counted. The water temperature was kept at 20.2 ± 1.3°C. The experiments were carried out in triplicate to determine acute toxicity. The data obtained were statistically evaluated with Probit Analysis method (SPSS 17.0) and the 24h LC50 of cadmium and arsenic to D. magna were estimated for Cd to be 44µg L-1, and for As 509µg L-1, respectively. Also, the 24h LC50 of these metals was found to be 46µg L-1 and 509µg L-1, respectively with Behrens-Karber method. The two methods were found to be in good agreement. The results suggested that D. magna is more sensitive to the 90% Cd + 10% As mixture than cadmium alone. Toxic Units (TUs) and Additional Index (AI) showed that all mixtures were synergistic.The order of toxicity was found as 90% Cd + 10% As > Cd > 50% Cd + 50% As > 10% Cd + 90% As > As. The results showed that D. magna is more sensitive to 90% Cd + 10% As mixture than individual cadmium. Toxic Units (TUs) and Additional Index (AI) used to understand the effect of components in the mixture whether synergistic or antagonistic to D. magna. In this study, it was found that the combined effects of all mixtures were synergistic.