Kromonil tiyazolidindion türevlerinin aldoz redüktaz ve süperoksit dismutaz enzimlerinin aktivitesi üzerine etkileri
The effects of chromonil thiazolidinedione derivatives on aldose reductase and superoxide dismutase enzymes activity
  1. Tez No: 284979
  2. Yazar: NEDA AMİRZADEH KHİABANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NET DAŞ EVCİMEN, PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmamızda kromonil tiyazolidindion türevlerinin aldoz redüktaz ve süperoksit dismutaz enzimlerinin aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Aldoz redüktaz enziminin aktivitesi hiperglisemi ile karakterize edilen diabetes mellitusda börek medullası, siyatik sinirler ve lenste artmaktadır. Bu durum dokularda diyabetik nefropati, nöropati, retinopati ve katarakt oluşumuna yol açmaktadır. Bu komplikasyonların oluşumunu engellemek veya geciktirmek amacıyla çok sayıda farklı aldoz redüktaz inhibitörleri bulunmuştur.Ancak, bunlar gösterdikleri bazı yan etkiler nedeniyle henüz kullanılmamaktadır.Bu nedenle günümüzde halen yan etkilere neden olmayan aldoz redüktaz inhibitörlerinin tasarımına devam edilmektedir. Çalışmamızda aldoz redüktaz enzimi sığır lenslerinden saflaştırılmıştır.Daha sonra 17 adet kromonil tiyazolidindion türevinin aldoz redüktaz ve süperoksit dismutaz enzimleri üzerine olası etkileri incelenmiştir.Buna göre, aldoz redüktaz enzimi üzerine, en fazla inhibisyon % 58.73 oranında 5-(4-Okso-4H-kromen-2-il metilen)-tiyazolidin-2,4-dion isimli inhibitör maddede görülmüştür. Süperoksit dismutaz enzimi üzerine en yüksek aktivatör etki ise % 24.74 oranı ile 3-Etil-5-(4-okso-4H-kromen-3-il metilen)-imidazolidin-2,4-dion isimli inhibitör maddede gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of chromoil thiazolidindione derivatives on aldose reductase and superoxide dismutase enzymes activity were investigated. In diabetes mellitus, aldose reductase activities were increased in lens, kidney and nerve tissues. Hyperglycemia causes diabetic retinopathy, nephropathy, neuropathy and cataract formation in these tissues. For prevention or delay the formation of these pathological events a great of number of aldose reductase inhibitors were found. However, these inhibitors coud not be used as drugs because of their side effects. For these reason, nowadays the design of the aldose reductase inhibitors which do not cause side effects is still carried on. In our study, aldose reductase enzyme was purified from bovine lens tissues. Then, the probable inhibitory effects of 17 different chromonil thiazolidinedione derivatives on aldose reductase and superoxide dismutase enzymes were investigated. Depending upon the results the most aldose reductase inhibitory activity was found at the ratio 58.73 % in 5-(4-Oxo-4H-chromen-2-il metilen)-thiazolidine-2,4-dione. The most activatory effect on superoxide dismutase was found at the ratio 24.74 % in 3-Etil-5-(4-okso-4H-kromen-3-il metilen)-imidazolidin-2,4-dion.