Proteus ile enfekte olan tavşanların dalak hücrelerine lektin bağlanması
Lectin binding spleen cell membranes of rabbits infected with proteus
- Tez No: 284980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Proteus vulgaris OX19 bakterileri New Zealand yetişkin erkek tavşanlara beş günlük aralıklarla ve artan dozlarda (0.5 ml, 0.5 ml, 1 ml, 2 ml, 4 ml, 4 ml) bir ay süresince enjekte edildi. Enjeksiyondan bir ay sonra kontrol grubu ve Proteus'la enfekte olan tavşan grubundan dalak dokuları alındı. Dalak dokularının kesitleri, Avidin Biotin-Peroksidaz enzim kompleksi yöntemine göre beş lektin (Canovalia ensiformis (Con A), Arachis hipogaea agglutinin (PNA), Bauhinia purpurea (BPA), Griffonia simplicifolia (BS-I), Ulex europaeus agglutinin (UEA)) ile boyandı ve ışık mikroskobunda hücre zarlarına lektinlerin bağlanması incelendi. Kullanılan lektinler arasında Con A Proteus'la enfekte olan dalak hücre zarlarına kuvvetli (+++) bağlanırken, kontrol grubu dalak hücrelerine ise orta kuvvetli (++) bağlandı. UEA-I lektininin kontrol grubu dalak hücre zarlarına zayıf kuvvetli, Proteus' lu dalak hücrelerine orta kuvvetli bağlandı. Buna karşılık PNA, BPA ve BS-I lektinleri kontrol grubu dalak hücrelerine kuvvetli (+++) bağlandığı, Proteus'lu dalak hücrelerine ise orta derecede (++) bağlandığı tespit edildi. Sunulan bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlara göre, Proteus vulgaris OX19 bakterilerinin dalak hücre zarlarında bulunan glikoprotein veya glikolipitlerin uç kısmındaki karbonhidratlarda kontrol grubuna göre histokimyasal yönden değişiklik meydana geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Proteus vulgaris OX19 bacteria were injected by increasing doses (0.5 ml, 0.5 ml, 1 ml, 2 ml, 4 ml, 4 ml) in five days intervals to New Zealand adult male rabbits for one month. After one month from injection, tissues of spleens were taken from control group and infected Group of rabbits. Sections of tissues were stained according to the method of Avidin-Biotin-Peroxidase with five lectins (Canovalia ensiformis (Con A), Arachis hipogaea agglutinin (PNA), Bauhinia purpurea (BPA), Griffonia simplicifolia (BS-I), Ulex europaeus agglutinin (UEA)) and examined cell membranes for staining lectins by light microscopy. Among the used lectins, Con A was strongly stained (+++) for spleen cells of infected with Proteus group and moderately stained (++) for that of the control group. Also, UEA-I was weakly binding to control group cell membranes, on the other hand moderately binding to spleen cell membranes infected with Proteus groups. In contrast with, PNA, BPA and BS-I lectins were strongly stained (+++) for spleen cells of control group while that of infected with Proteus group were stained moderately (++).According to the results of this study, we can suggest that there are alterations in carbohydrate moieties of membrane glycoproteins and glycolipids of spleen cells of Proteus vulgaris OX19 bacteria infected rabbits with regard to that of control group.