Kütahya-Kümaş manyezit tesisi artıklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 28499
  2. Yazar: AHMET AĞIRGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kumaş- -4 mm manyezit artığının değerlendi rilmesi için flotasyon ve manyetik ayırma ile zenginleştirme yöntemleri denenmiş olup zenginleştirme deney ve sonuçları su nulmuştur. 7.42.29 MgO, 7.6.73 SiOa, 7.1.25 Fe^Da; ve 7.1.32 CaO içeren cevher ile yapılan flotasyon deneyleri sonucunda % 51.39 MgO ve- rimiyle 7. 4.40 SiOa, 7. 0.80 FeaOa, 7. 1.23 CaO ve 7. 43.70 MgO içeren konsantre üretilmiştir. Yağ asitleriyle (oleik asit) yapılan flotasyon deneylerin de iyi sonuçlar alınamaması nedeniyle daha sonraki deneyler man yetik ayırma ile manyezitin zenginleştirilmesi yönünde yapılmış tır. Manyetik ayırma ile zenginleştirme deneyleri sonucunda % 70.05 MgO verimiyle 7. 0.71 SiOa, 7. 0.27 Fea03, 7. 1.50 CaO ve 7. 45.48 MgO içeren bir konsantre üretilmiştir. - VIII -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in order to beneficate minus 4 mm Kumaf magnesite tailing flotation and magnetic separation methods were used and experimental results were given» From the results of flotation experiments a concentate containing 43.7 % MgO. 4.4 7. SiO», 0.8 7. FeaOs, 1.23 '/. CaO with a magnesite recovery of 51.39 % MgO was obtained. The flotation tests done with oleic acid. Because ef the better results were not found in the flotation tests done with oleic acid in subsequent tests was used magnetic seperation. For the results of magnetic seperation tests a concentrate containing 45.48 7» MgO, 0.71 7. Si02, 0.27 % FeaQs, 1.50 7.Ca0, with magnesite recovery 70.05 % MgO was obtained. IX