Robotik teleskop arşivlerinden farklı gök cisimlerinin saptanması
Detection of different types of celestial objects from robotic telescope archives
  1. Tez No: 285000
  2. Yazar: BURAK BÜLENT GÜÇSAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Robotik teleskoplar, gökyüzü taramalarında sıklıkla kullanılırlar. Tarama amacına uygunolarak tasarlanmış tam veya yarı otomatik veri yollarıyla, üretilen yığın verilerin hızlıbiçimde ön analizlerinin yapılması sağlanabilir. ROTSE-III teleskop ağı, öncelikliamacı, Gamma Işını patlamalarının (GIP), yer bazlı optik bölge ardıl gözlemleriniyapmak olan, 4 teleskoptan oluşmuş bir yapıdır. Teleskopların GIP olmadığıdurumlardaki atıl zamanı araştırmacıların gözlemlerine ayrılmıştır. TUG Bakırlıtepe'deyerleşik olan ROTSE-IIId teleskobu, ROTSE-III ağının bir parçasıdır. Bu çalışmada,ROTSE-IIId teleskobunun Türk araştırmacılara ayrılmış, %30 luk zamanında alınanverilerinin bir kısmından, önceden bilinen veya yeni keşfedilecek değişen yıldızlarıntespit edilmesine yönelik bir gökyüzü taraması yapılmaya çalışılmıştır. ROTSE-IIIteleskobu, görüntülerde tespit edilen gökcisimlerinin astrometrik, fotometrik vemorfolojik (CCD görüntüsü üzerindeki) özelliklerini tanımlayarak kataloglayan birveriyoluna sahiptir. Mevcut veri yolundandan başka, doğrudan görüntü dosyalarıüzerinden çalışabilen bir veri yolu tasarlanmıştır. Veri yolunun deneme çalışmalarısonucunda, 4 gökyüzü bölgesinden 152 tane kısa dönemli ve uzun dönemli değişenyıldız tespit edilmiştir. Bunlardan en az 20 tanesi GCVS kataloğunda yer almayan, yenikeşiflerdir. Çalışmada verilerin sayıca çokluğu gözönünde bulundurularak bir paralelbilgisayardan faydalanılmıştır..
Özet (Çeviri)
Robotic telescopes are indispensable for digital sky surveys. The fully or semiautomatic pipelines designed for the purpose of the survey can yield quick pre-analysisof bulk amount of data. ROTSE-III telescope network which consists of 4 telescopesgeographically distributed around the world, has been formed for the ground basedoptical follow-up observations of Gamma Ray Bursts. The idle time of the telescopesare in use of independent research facilities. The ROTSE-IIId telescope located at TUG,Bakırlıtepe is part of the ROTSE-III network. In this thesis, by the use of data obtainedfrom the %30 Turkish time identification of pre known or possible new exploration ofvariable stars has been studied. The ROTSE-IIId telescope pipeline, automaticly makesthe astrometrical and photometrical transformations, obtains the morphology of theobjects identified in the CCD frame and files all the information gathered in catalogfiles.Besides the ROTSE-III pipeline, a fresh-design one which can process raw CCDdata is demonstrated and the results obtained are compared with the current. As the firstresults, 152 short and long period variable stars have been identified, which at least 20of them are non-existant in the GCVS catalog. Considering the relatively huge amountof data, it was decided to use a paralel computer cluster