Örten Wolf-Rayet çift sistemleri
Eclipsing Wolf-Rayet binary systems
  1. Tez No: 479687
  2. Yazar: İBRAHİM AKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde büyük kütleli yıldızların bir evrim aşaması olan Wolf-Rayet (W-R) türü sistemler incelenmiştir. Çalışmada W-R sistemlerine ilişkin genel bilgiler verildikten sonra örten değişen olduğu bilinen W-R sistemleri kataloglanmıştır. Son olarak dört adet örten W-R türü sisteminin (WR 127, WR139, WR 141, WR 155) TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan T60 robotik teleskop ile elde edilen yeni gözlemleri sunulmuştur. Bu gözlemlerden sistemlerin özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Wolf-Rayet (W-R) type stars are investigated. A general information on the W-R type systems is given with a catalogue of the known eclipsing W-R systems. Finally, new observations of four eclipsing W-R type systems (WR 127, WR139, WR 141, WR 155) obtained with the T60 robotic telescope of TÜBİTAK National Observatory are presented and some properties extracted from these observations are given.