Erzurum civarında yer alan bir kuyuda geçilen üst oligosen yaşlı kum taşlarının diyajenezi
Diagenesis of upper oligosen aged sandstones from a well wich located Erzurum area
  1. Tez No: 285019
  2. Yazar: M. FATİH GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu Yüksek Lisans tez çalışmasında Doğu Anadolu Havzası'nda bir alt basen olarak yer alan Aşkale Havzası Erzurum civarında açılan Aşkale-1 sondaj kuyusunda geçilen Üst Oligosen yaşlı Kömürlü ve Penek Formasyonu kumtaşlarının diyajenezi tamamen yer altı verilerinden yararlanılarak belirlenmiştir.Çalışma sırasında laboratuar çalışmaları yoğunluk kazanmıştır.Çalışma alanı genel olarak Pleyistosen yaşlı flüvyal sedimanlarla örtülü olduğu için alanın stratigrafisine ilişkin bilgiler karot ve kırıntı numuneleri ve kuyu logları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.İnceleme alanında açılan 1 adet sondaj kuyusunda Üst Oligosen yaşlı kumtaşlarının yaklaşık 30 seviyesinden alınan kırıntı ve karot örnekleri, binoküler ve optik mikroskopta incelenerek sedimantolojik ve sedimanter petrografik özellikler belirlenmiştir.Gerçekleştirilen laboratuar analizleri ile Üst Oligosen yaşlı Kömürlü ve Penek Formasyonu kumtaşlarının diyajenetik özellikleri belirlenerek, diyajenezin hidrokarbon araştırmaları ile ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, diagenesis of Upper Oligocene aged Kömürlü and Penek Formation sandstones in Aşkale-1 well Erzurum around which located at Aşkale sub-basin in the East Anatolia were determined by using completely the subsurface datas.During the study laboratory woks were done densitely.The reason that the study area covered generally by fluvial sediments of Pleistocene, stratigraphic informations were obtain by combining the core and detritic samples and well logs.Core and detritic samples taken from approximatelly 30 different levels of a drilling well were investigated and sedimantological and sedimentary petrographic properties were determined by binocular and optical microscopes.Diagenesis properties of Upper Oligocene aged Kömürlü and Penek Formation sandstones were determined using laboratory analysis and it was determined that diagenesis and its relation to hydrocarbon explorations.