Himmetoğlu formasyonu (Bolu) bitümlü şeyllerinde organik karbon ve Cr, Fe, Mo, Mn, V elementlerinin ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relations between organic carbon and Cr, Fe, Mo, Mn, V elements in oil shales of Himmetoğlu formation
- Tez No: 285025
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bolu ili Göynük ilçesinin güneyinde yer alan Himmetoğlu havzası, küçük bir göl havzası özelliğinde olup havzanın yakın çevresinde Mesozoyik ve Senozoyik birimleri çökelmiştir. Mesozoyik Geç Kretase yaşlı, yer yer kumtaşı ve silttaşı ardalanmalı olan marn hakimiyetli Seben formasyonu ve yine Geç Kretase yaşlı hakim litolojisi kumtaşı olan Taraklı formasyonu ile temsil edilmektedir. Senozoik ise Erken Paleosen yaşlı resifal kireçtaşlarından oluşan Selvipınar formasyonu, Orta Paleosen - Erken Eosen yaşlı ve havzada regresyon kontrolünde çökelen karasal kırıntılı birimlerden oluşan Kızılçay formasyonu ve bu formasyon üzerine açısal uyumsuzlukla gelen Geç Miyosen yaşlı Himmetoğlu formasyonlarından oluşmaktadır. Bu tez kapsamında bitümlü şeyl çökellerini içeren Himmetoğlu formasyonu biyojeokimyasal olarak incelenmiştir. Bu formasyondan alınan örnekler üzerinde birimin organik karbon ve element zenginleşmeleri (V, Cr, Fe, Mn, Mo) ile redoks koşulları incelenmiştir. Formasyondaki organik madde zenginliği, Himmetoğlu göl havzasının Miyosen döneminde mükemmel derecede organik üretkenliğe ve ortamın redoks koşulları da organik maddenin korunması ve depolanması açısından uygun koşullara sahip olduğuna işaret eder.
Özet (Çeviri)
Himmetoğlu Basin, located in the southern part of Göynük district in Bolu, has characteristics of small lake basin and the units were deposited around this basin are Mesozoic and Cenezoic in age. Mesozoic units are represented by Seben formation which is late Cretaceous in age and mainly consists of marl with sandstone and siltstone intercalations and Taraklı formation which is late Cretaceous in age and consists of mainly sandstone units. Cenezoic units are represented by Selvipınar formation which is composed of reefal limestones of early Paleocene in age; Kızılçay formation which is deposited by the controls of regression in the basin is middle Paleocene- early Eocene in age and consists of terrestrial clastic sediments and Himmetoğlu formation which is late Miocene in age overlies Kızılçay formation with angular unconformity. In this study Himmetoğlu formation which includes bituminous shale deposits is investigated by biogeochemically. The samples were taken from this formation analyzed by organic carbon and element enrichments (V, Cr, Fe, Mn, Mo) with redox potential of the units in this formation. Organic matter enrichments in this formation indicate an excellent organic productivity in the Himmetoğlu lake basin during Miocene and the redox potential of that time indicates that there were favorable conditions for protection and deposition of the organic matter.