Geniş bant (3-12 ?m) atermal kızılaltı görüntüleyici optik tasarımı
Optical design of broadband (3-12 ?m) athermal infrated imager
  1. Tez No: 285026
  2. Yazar: ALTUĞ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında kızılaltı tayfın orta ve uzun şeklinde adlandırılan (3-5 µm ve 8-12 µm) iki alt bandında birden çalışabilen bir görüntüleme sisteminin optik tasarımı anlatılmıştır. Tasarım, aynı zamanda değişken hava ve mevsim şartlarında sorunsuz biçimde çalışabilmesi için belirli oranda sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde yapılmıştır. İlk olarak geniş bant demekle ne kast edildiği vurgulanıp ardından kızılaltı alt bantlar hakkında temel bilgiler verilmiştir. Sonrasında kızılaltı bantta tasarım yapmanın ayrıntıları anlatılıp tasarım için gerekli olan sistem parametreleri belirlenmiştir. Tasarımın yapılması sırasında baz alınacak çevre koşulları TÜRKİYE şartlarında yaşanabilen zorlu hava koşullarını temsil etmektedir ve -35º C ile +50º C arasında olacak şekilde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical design of an imaging system that works in two subbands of the infrared spectrum, which are called midwave and longwave (3-5 µm ve 8-12 µm), is described in this work. The relevant design issue is to design an athermal optic so that it is not affected by the change of temperature in terms of various season and atmospheric conditions in operation. In this study, the first attempt dealt with is to describe the broadband concept and to highlight that term. Then, basic information is presented about infrared sub-bands. After describing the details of optical design in an infrared band, the decisions on necessary design parameters are made. In this scene, environmental conditions regarded during the design process are chosen as challenging weather conditions in Turkey within the range from -35º C to +50º C.