H.264 videolarının iletiminde hata kurtarımı
Error correction on H.264 videos
- Tez No: 285052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnternet teknolojileri ve dijital televizyon yayınlarındaki gelişim ile dijital video verilerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kullanıcıların dijital video verisi içeren uygulamalardan beklentileri (yüksek kaliteli servis, hataya dayanıklı iletim gibi) arttıkça etkin video kodlama ve gelişmiş hata dayanıklılık yöntemlerinin önemi artmıştır.Bu çalışmada H.264 video kodlama standardı incelenmiş ve H.264 video kodlama standartına göre kodlanmış bir video dosyası kullanılarak Raptor kodları ile hata kurtarma analizi yapılmıştır.H.264 video çerçevelerini RTP paketlerine dönüştüren bir program kullanılmış ve bu programın çıktısına Raptor kodlayıcı programı ile farklı oranlarda ek bilgiler eklenmiştir. Kablolu ağlarda oluşabilecek iletim hatalarını simüle etmek amacıyla farklı hata modellerinin uygulandığı kayıp simülatör programı yazılmıştır. Raptor kodlarının eklendiği dosya üzerinde kayıp simülatörü kullanılarak paket kayıpları oluşturulmuş ve kayba uğramış dosya Raptor kod çözücü tarafından işlenerek kayıpların kurtarılması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, orjinal videonun yeniden oluşturulabilmesi için gereken ek bilgi yüzdesi ve kayıp paket yüzdesindeki değişimler dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital video data usage has increased with the development of Internet technologies and digital television broadcast. With the increasing expectations (high quality service, fault tolerant transmission) of users from applications that include digital video data, the importance of effective video encoding and error resilience methods has increased.In this study, H.264 video coding standard was examined and error recovery analysis was performed using Raptor codes on video files that were encoded according to H.264 video coding standard.A program was used for converting H.264 video frames to RTP packets and additional information was added with Raptor ncoder program to the output of this program. In addition, a loss simulator program that supports different loss models, was written to simulate transmission errors on wired networks. Packet losses were generated by using loss simulator program on the file that was encoded by Raptor encoder and error recovery has been processed by Raptor decoder. Obtained results were evaluated with the percantage of extra information required to create original video again and changes in the percantage of packet loss.