Rekombinant E. coli KO11 ile biyoetanol üretimi ve ölçek büyütme
Bioethanol production by recombinant E. coli KO11 and scale-up
  1. Tez No: 285051
  2. Yazar: İREM DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET VARDAR SUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada agro-endüstriyel atık olarak nitelendirilen ayva, elma ve portakal posaları substrat olarak kullanılarak E. coli KO11 rekombinant suşundan biyoetanol üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla biyoetanol üretiminde önem taşıyan çeşitli parametrelerin üretime etkisi incelenmiştir. Farklı sıcaklık, pH, çalkalama hızı, başlangıç şeker konsantrasyonu ve şeker cinsi ile havalandırmanın üretim verimliliğine etkisi karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 5 L'lik biyoreaktör denemelerine geçilmiş ve ayva posasından 48. satte 19,66 g/L biyoetanol eldesiyle teorik verimin %: 64'üne ulaşılmıştır. Ardından büyük ölçek parametreleri denenmiş ve 10 L'lik biyoreaktörde 23,46 g/L etanol eldesi, 0,40 g/g verim ve 0,49 g/L/h verimlilikle üretim için en uygun parametrenin ?benzer karışma süresi? olduğu belirlenmiştir. Kazanılan bu ürün (ağırlıkça % 2,3), pervaporasyon ünitesinde 700C'de 7 mbar vakumla 10 saat boyunca ayrıştırılıp, 3499,27 g/m2/h toplam akıyla ve 0,005 ayrım faktörüyle ağırlıkça % 5,3'e konsantre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of bioethanol was made out from recombinant strain E. coli KO11 by using quince, apple and orange pulps, which are described as agro-industrial waste, as a substrate. For this purpose, the effects of various parameters that are important for bioethanol production were investigated. Different temperature, pH, agitation rate, initial sugar concentration and type and aeration conditions were compared in terms of productivity values. According to the outcomes, the operating variables employed at 5 liter bioreactor scale and with 19,66 g/L product concentration from quince pulp, the overall ethanol yield reached 64 % of the theoretical value at 48 h. Then, large scale parameters were tried and it was determined that the most appropriate parameter for bioethanol production was ?similar mixing time? with 23,46 g/L bioethanol concentration in terms of 0,4 g/g yield and 0,49 g/L/h productivity. This end-product with a weight fraction of 2,3 % was concentrated to 5,3 % (w/w) by separating it in the pervaporation unit for 10 hours with 7 mbar vacuum at 700 C, along with 3499,27 g/m2/h total flux and 0,005 separation factor.