Hazır beton sektörünün iş güvenliği açısından analizi
Occupational safety analyze for ready mix concrete
- Tez No: 285062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM BARADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de son yıllarda önemli büyüme kaydeden Hazır Beton Sektörü iş güvenliği açısından kendine özgü risklere sahiptir. Bu sektörde çalışanlar hazır betonun üretimi ve müşterilere dağıtımı sırasında farklı risklere maruz kalmakta ve iş güvenliğini sağlamak sektör için önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu soru-na çözüm üretmek amacıyla, bu tez çalışmasında Hazır Beton Sektörü'nün iş gü-venliği açısından kapsamlı olarak incelemesi yapılmıştır.Çalışma kapsamında öncelikle hazır beton üretimi, iş güvenliği ve risk ana-lizi gibi konularda literatür taraması yapılmış ve iş güvenliği konusunda Türki-ye'de yapılmış yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye ve Hollanda'da hazır beton üretimi yapan tesisler gezilmiş, tesislerdeki kilit personel ile görüşülmüş, ve üretimin her safhası iş güvenliği açısından incelenmiştir. Bu araştırma doğrultusunda Hazır Beton Sektörü'nde yapılan işler yedi ana gruba bö-lünerek gerçekleştirilen iş tehlike analizinde, sektördeki riskler belirlenmiş ve bu riskleri yok edecek ya da azaltacak çözümler önerilmiştir.Sonuç olarak bu tez çalışmasında tipik bir hazır beton tesisinde üretim ve dağıtım aşamasında meydana gelebilecek tehlikeler, önleme yöntemleri ile birlikte detaylı olarak sergilenmiştir. Hazır Beton Sektörü'nde faaliyet gösteren firmalar, bu bilgileri doğrudan işçi sağlığı ve iş güvenliği sistemlerine entegre ettiklerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısında azalma görüleceği beklenmektedir. Ayrıca, bu çalışmada kullanılan iş tehlike analizi yöntemi hazır beton sektörüne benzer olarak hem üretim hem de dağıtım aşamalarını içeren prefabrik, çimento gibi inşaat yan sanayilerinin iş süreçlerine uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ready-mix Concrete Industry, which demonstrates an impressive growth rate over the last few years in Turkey, possesses unique risks associated with oc-cupational safety and health. Employees that work in this industry are exposed to different risks during production and transportation of the concrete to the cus-tomer. Therefore, establishing safety and health becomes a significant challenge for this industry. This thesis study aims to alleviate this problem by performing a comprehensive safety analysis of the Ready-Mix Concrete Industry.Within the context of this study, the emphasis was first on the literature re-view of topics such as ready-mix concrete production, occupational safety and risk analysis, along with the investigation of thesis studies in occupational safety area, which were completed in Turkey. Furthermore, visits to ready-mixed con-crete plants in Turkey and Holland were conducted to interview with the key per-sonnel and analyze each step of the production process. Based on the initial re-search, the tasks and procedures overtaken in Ready-Mixed Concrete Industry were divided into seven main categories, and job safety analyses were performed on every category to determine the risks and propose preventive measures.This thesis study overall presents hazards and risks that could arise during both production and transportation stages in a typical ready-mix concrete plant along with suggesting their preventive measures. Ready-mix concrete firms could easily integrate the information presented here into their safety and health pro-gram/system and a decrease in the number of occupational injuries and illnesses is expected, accordingly. Moreover, job safety analysis methodology used in this study can be adapted by the sub-sectors of construction industry such as prefabri-cation and cement, which are similar in nature to ready-mix concrete in terms of involving both fabrication and delivery processes.