Sert özlü pamuk-polyester ipliklerin iplik özelliklerini etkileyen faktörlerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on factors affecting yarn properties of cotton-polyester rigid core yarns
- Tez No: 285061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tekstil endüstrisindeki gelişmelerle birlikte, değişen insan gereksinimlerine cevap verebilmek amacıyla klasik tekstil ürünlerin yerini birden fazla ihtiyacı aynı anda karşılayabilen fonksiyonel ürünler almıştır. Bu nedenle, bir öz ve manto bileşeninden meydana gelen özlü ipliklerin kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır. Özlü iplik üretiminde, öze elastik filament iplik beslendiğinde bu tür özlü ipliklere ?elastik özlü iplikler?, normal bir filament iplik veya kesikli liflerden oluşmuş bir iplik beslendiğinde bu tür ipliklere ?sert özlü iplikler? adı verilmektedir. Tez konusunu da oluşturan sert özlü ipliklerde, öz bileşeni özlü ipliğe; daha yüksek kopma mukavemeti, buruşmama, kolay bakım ve iyi boyut stabilitesi gibi fonksiyonel özellikler kazandırırken, elastik özlü ipliklerde de öz bileşeni özlü ipliğe; buruşmama, kolay bakım, yüksek esneme ve eski haline geri dönme gibi özellikler kazandırmaktadır. Manto kısmı ise her iki tür özlü iplikte, geleneksel görünüm, tutum ve konfor özelliklerini yerine getirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; ring eğirme sistemiyle üretilen sert özlü ipliklerde, büküm katsayısı, final iplik numarası, özdeki filament inceliği, özü oluşturan filament ipliklerde filaman sayısı ve filament ipliğin düz veya tekstüre olmasının, özlü iplik özellikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Üretilen özlü ipliklerin bazı fiziksel özellikleri test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By developments in textile industry, functional products which are using for different purposes have became more important than conventional textile products. Therefore, consumption of core yarns consist of a core and a sheath component, is growing up day by day. In production of core yarns, if elastic filament yarn is used as core component, this core yarn is named ?elastic core yarn?, if conventional filament yarn or staple yarn are used as core component, this yarn is named ?rigid core yarn?. In this thesis study, rigid core yarns were used. In rigid core yarns, core component permits to advantages like high strength to break, wrinkle resistance, easy care and good dimension stability. In elastic core yarns, core component permits to advantages like wrinkle resistance, easy care and high elasticity. Sheath component is used for conventional appearance, touch and comfort. The purpose of this study is to find out the effects of the factors such as twist factor, final yarn count, filament count -number and filament raw material(flat or texture) on properties of core yarns that were produced by ring spinning system. By measuring some physical properties of these yarns, the results from these test were analyzed and evaluated by SPSS statistic programme.