Kamu ihale sisteminde yasaya aykırı durumlar
Illegal circumstances in the public procurement system
  1. Tez No: 285075
  2. Yazar: ONUR ALP SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, İhale Yasası açısından yasak fiil tanımını temel alan bir yol izlenerek önce ya-sak fiil tanımlanmış daha sonra da bu fiilin cezasından söz edilmiştir. Özellikle kamu ihale uygulamalarında 2490 sayılı Artırma, Eksiltme ve İhale Kanunu'nun yürürlüğe girdiği Cum-huriyetin ilk yıllarından bu yana ceza davasına giden suç olan hususlar incelemeye alınmıştır.İnşaat mühendisine, kamu ihaleleri kapsamında karşılaşabileceği yasaya aykırı durum-larla ilgili gerekli bilgileri vermek, bunun için yasaların, yönetmeliklerin öngörüleri ile bu ko-nudaki yargı kararlarının taranması amaçlanmıştır. Bu amaçla; Bayındırlık ve İskân Bakanlı-ğı; Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü, Bayın-dırlık Kurulu, Yüksek Fen Kurulu, Kamu İhale Kurumu genelge, karar ve görüşleri, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay kararları taranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, initially the ?prohibited action? based upon the Public Procurement Law, and following this, the punishment for holding this action is explained. Especially in the Public Procurement Implementations, the points that were subject to be taken to court to be treated as criminal actions from the inuring of ?Auction Overbidding, Underbidding and Procurement Law in the? early years of the establishment of Turkish Republic till now are to be inspected.It is aimed to inform the civil engineer about the circumstances under the Public Procurement scope that are against the laws, and in order to achieve this, to go over the rules and regulations set by laws, as well as the civil jurisdictions. In accordance with this purpose, circulars,decisions and ideas of Ministry of Public Works and Settlement, Constructive Works General Dictorate, Technical Research and Implementation General Dictorate, Civil Works Commission, Science High Commission, Public Procurement Commission, and decisions of Council of State, Court of Auditors, Supreme Court of Appeals have been researched.