Removal of organic compounds from synthetic wastewater using fluidized bed bioreactors containing sponge particles with stainles steel wires
  1. Tez No: 28508
  2. Yazar: SELNUR EYİİŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Son yıllarda biyoteknoloj ideki gelişmeler ile biyolojik yöntemlerin çevre teknolojisinde kullanımı giderek önem kazanmaktadır. Çevre mühendisliğinde, biyoteknoloj ik yöntemler tek başına ya da fiziksel ve kimyasal yöntemlerle birlikte uygulandığında, kullanılan 3tandart yöntemlere göre önemli avantajlara sahiptir. Bu çalışmada, biyolojik sistemlerden, a.kışkan yataklı biyoreaktörler üzerinde çalışılmıştır.Akışkan yataklı aerobik biyolojik arıtma sistemlerinin performansını arttıracağı düşünülen, yeni bir yaklaşım olan sünger parçacığı içeren çelik örgü immobil izasyon yöntemi kullanılarak, yapay atıksudan organic bileşik ve azot giderimi incelenmiştir.Bu yeni yaklaşımda sistem kinetiğini incelemek, optimizasyonunu gerçekleştirmek başlıca amaçlardır. Bu çalışma, bir seri kesikli akışkan yatak arıtma deneylerini içermektedir. Sistem kontrolü olarak (sıcaklık, pH)çalıştırılmı$tır. Önemli sistem parametreleri saptandıktan sonra sistemin kinetik analizi 'yapılmıştır. -II-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of biological methods in environmental technology has gained significant importance with the recent developments in biotechnology. In combination with physical and chemical methods or alone, biological methods offer specific advantages over conventional methods in environmental engineering. In this study, a fluidized bed bioreactor is used for the treatment of a synthetic wastewater. In order to remove organic carbon and nitrogen compounds from a synthetic wastewater, a fluidized bed aerobic bioreactor containing sponge particles surrounded by steel wires was used. Batch kinetics of COD and total nitrogen removal from a synthetic wastewater was investigated. This study consists of a series of batch experiments under controlled conditions (temperature, pH). Effects of initial COD- and total nitrogen concentrations on batch COD/nitrogen removal kinetics were investigated and kinetic parameters were determined. -nr-