Evaluation of an industrial sludge discharge site with respect to mobility of contaminants
  1. Tez No: 28510
  2. Yazar: BİLGEN ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET izmir'de halk ve çevre sağlığını yıllardır önemli ölçüde tehdit etmiş bulunan düzensiz çöp depolama alanları kapatılarak, 1992 yılında izmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi hizmete girmiştir. Çevrenin kirlenmeden korunması, yapılacak faaliyetlerin çevreye muhtemel etkilerinin önceden belirlenerek gerekli önlemlerin alınmasıyla mümkündür. Bu amaçla, ülkemizde ilk ve tek düzenli depolama alanı olan Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi ile bu alanın çevresinde bulunan su kaynakları arasında ilişki kurularak, bu kaynaklar üzerinde deponi sahasının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Proje kapsamında; deponi alanlarının yeraltı sularına etkileri incelenmiş, bu konuyla ilgili yeraltısuyu kirlilik modellerinden bahsedilmiş, Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi 'nin hidrolojik, jeolojik vb. özelliklerinden yararlanarak, Harmandalı civarında yeraltısuyunda, kirleticilerin taşınım ve dağılımı iki boyutlu bilgisayar modellemesi ile araştırılmış ve değerlendirilmiş, ayrıca Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi'nde bulunan gözlem kuyularından ve bir keson kuyudan yeraltısuyu numuneleri alınarak, deneysel çalışmalara da yer verilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1992, uncontrolled landfills in Izmir has been closed on the ground that they had threated the public healty for many years considerably, and Harmandalı Sanitary landfill Area has been put into service by Izmir Metropolitan Municipality. Preventation of environment pollution is only possible by taken necessary precautions to control the negative effects of human activities. This is why in this study the probable impactof Harmandalı Sanitary Landfill Area on groundwater have been invastigated. In the thesis study; effects of land disposal sites has been mentioned, groundwater contamination model has been applied, to the Harmandalı area by using real data, groundwater quality in the area has been determined to evaluated any probable pollution on“Computer Model of Two-Dimensional Solute Transport and Dispersion in Groundwater”. On the other hand, with groundwater samples which taken form from the observation wells and a shallow-well at the Harmandalı Sanitary Landfill Area, experimental studies have also been made, results have been discussed. T.C. YÜKSEK^pN KUBÜUI DOKÜMÂflrTÂSVC-iJ [Oiuii