Grafik donanımı aracılığıyla görüntü eşlemenin hızlandırılması
Improving image registration using graphical hardware
- Tez No: 285132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, bilgisayar ve türevi sistemler yaygınlaşıp birçok bilim ve endüstri alanında kullanılmaya başlanmıştır. Son kullanıcıların, sıklıkla ihtiyaç duydukları görsel iletişim alanında talep arttıkça görüntü işleme algoritmaları çeşitlenmiş ve geliştirilmiştir. Günümüzde görüntü işlemleriyle alakalı sorunları, şimdiye kadar geliştirilmiş algoritmalar büyük ölçüde cevaplamaktadır, artık talepler hali hazırdaki uygulama ve algoritmaların iyileştirilmesi ve hızlandırılması yönündedir.Bilgisayar destekli çoğu görüntü işleme metodu arasından üstünde çokça çalışılmış ve yararlılığı kanıtlanmış olan görüntü çakıştırma yöntemleri yaygın kullanım alanına sahiptir. Fakat görüntü elde eden cihazlar teknolojik olarak ilerledikçe elde edilen veri miktarındaki artış yüzünden kullanılan algoritmaların tepki süreleri artmıştır ki bu yavaşlama çoğu algoritmayı iyileştirme ve hızlandırma arayışlarını beraberinde getirmiştir.Bu çalışmada bilimsel ve ticari uygulamalara yeni soluk getirmiş olan grafik donanımın görüntü çakıştırma yöntemlerini iyileştirebilmek için kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Grafik donanımın incelenmesindeki başlıca sebepler gelişen teknolojisi sayesinde grafik işlemcilerinin maddi ve verimlilik açılarından oldukça hızlı yol kat etmeleridir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer and related hardware are widely used through various science and industrial range. Computer vision and image processing algorithms are studied more and more because of the increasing demand by the end users. Today?s image processing algorithms mostly solve the common problems besides the newly risen demands are towards optimizing the algorithms that are already proven to be functioning.Among most of the digital image processing algorithms, Image registration methods, are well studied and proven to be useful and efficient hence have wide usage. But the advance of image acquiring devices cause an increase on the amount of data in need of process that causes a massive slowdown on current image registration algorithms. This slowdown inspires new researches and the trend is changed towards existing algorithms? optimization.In this study graphical processing unit, as it is the recent popular issue in computer community, is analyzed whether it can be used as an optimization approach towards image registration concept. The main reason of studying graphical hardware is the rapid development and increasing efficiency of graphical processor and its inexpensiveness.