Uzaktan algılama tekniğinde NDVI değerleri ile doğal bitki örtüsü tür dağılımı arasındaki ilişkilerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Research on determining the relationships between NDVI values in remote sensing and species distribution in natural vegetation
- Tez No: 285131
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Doğal bitki örtüsü tür dağılımının uydu görüntüleri yakın kızılötesi bandını temel alarak belirlenmesi olanaklarını araştıran bu çalışma için tür çeşitliliği bakımından zengin Karaburun Yarımadası araştırma alanı olarak seçilmiştir. Yarımada sınırları içinden seçilen örnek alanlarda yapılan arazi gözlem çalışmalarında 111 alana ait bitki türü kompozisyonu, bitkilerin toprağı örtme oranı kaydedilmiş ve bu veriler bilgisayar ortamına aktarılarak ASTER uydusu görüntülerinden oluşturulan NDVI (normalize edilmiş fark bitki örtüsü indeksi) görüntüsü ile ilişkilendirilmiştir.Gözlem alanları baskın tür birlikteliklerine göre 13 sınıfa ayrılmıştır. Sınıfların ortalama NDVI değerine yakınlık kriteri vasıtasıyla gerçekleştirilen tür tahmini yöntemi 40 kontrol alanında test edilmiştir. Sonuç olarak, bitki indeksinin tek başına tür tahmininde kullanılmasının hatalı sonuçlar doğuracağı kanaatine varılmıştır. Yaprak yoğunluğu ile bitki indeksi arasında pozitif korelasyon gözlenmiştir.Gözlem alanları mensup oldukları bitki örtüsüne göre üç sınıfa (frigana, maki, orman) ayrılmış ve aynı yöntem bitki örtüsü tahmini için de uygulanmıştır. Yöntemin bitki örtüsü tahmini için de yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Yöntemin geliştirilmesi durumunda doğal bitki örtüsü tür dağılımına ilişkin bilginin görece az insan emeği ile elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Karaburun Peninsula with its broad species diversity is chosen as the research area for this research project which aims to determine species distribution in natural vegetation by use of satellite images. Species composition and cover ratio data of 111 fields are recorded during survey work. These data are associated with normalized difference vegetation index (NDVI) data derived from ASTER satellite images.Fields are separated into 13 classes according to dominant species composition. Species prediction method which is performed according to the criteria of distance between field NDVI value and class average NDVI value is tested in 40 ground control points. As a result, it has been concluded that usage of NDVI alone to predict species composition produces inaccurate results. Strong positive correlation has been observed between cover ratio and NDVI values.Fields are separated again into 3 land cover classes. The same method is applied in order to predict land cover type. The method has again been found inadequate.It has been thought that information about species distribution could be achieved with lesser field work if improvement in the method can be obtained.