Elazığ Merkez ilçesindeki derin ve keson kuyularda su kalitesi araştırılması
- Tez No: 28514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans tezi ELAZI? MERKEZ İLÇESİNDEKİ DERİM VE KESON KUYULARDA sn kalitesi araştirilmasi Nesrin ÇAKMAK Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Ânabiiim Dalı 1993, Sayfa: 44 Bu çalışma ile Elazığ-Merkez İlçesindeki yeraltısularının kalite standartları belirlenerek; içme ve sulama suyu olarak kullanım amacına uygunluğunun belirlenmesi, o yörede su kalitesini etkileyen sebeplerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma alanını temsil edecek şekilde derin ve keson kuyular seçilmiş, kimyasal ve fi2iksel analisleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda sulama sularının sulama için sakıncasız oldukları, içme sularının kalite paremetrelerinin standartlara uygunluğu nedeniyle kullanılabilir oldukları ancak bir takım kirletici kaynaklardan etkilenebilir oldukları tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yeraltısüyu, Kirlilik, Kalite Standartları, Akifer formasyon
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis IWVESTIGATIOH OF THE YATER QUALITY OF DRILLIG AND DÎGGIHG VELL OF THE ELAZI? VICIHITT Mesrın ÇAKMAK Fırat Unrrorcity Graduate School of Hatural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering 1993, Page: 44 In this study the quality standarts of underground -skater of Elazığ visinity have been determined. Whether this underground water suits the drinking and irrigating purposes has been determined. In this vicinity factors effecting the -water quality have been checked. The fhysical and chemical analysis have been carried out of samples taken from drilling and digging -srells representing the studied area. From inferences dixwn this study underground '?srater mentioned above can be used both irrigation and drinking parposes. In future this conditions might change in negative sense. There is no quarantee for ever in future. Key Vords: underground -rater, pollution, quality standarts, aquifer formation.