Çilekte kurşuni küf ile biyolojik savaşım çalışmaları
Biological control studies of gray mold disease of strawberry
  1. Tez No: 285147
  2. Yazar: BİLHAN GÖKÇEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitopatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çilek yetiştiriciliğinde Botrytis cinerea'nın yol açtığı kurşuni küf en önemli sorunlardan biridir. Bu çalışmada, çilekte kurşuni küf çürüklüğüne karşı etkili bir koruma sağlayabilecek antagonistik mikroorganizmaların araştırılması ve etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla muhtemelen pestisit kullanılmayan çilek bitkilerinin yaprak, meyve ve çiçek kısımlarından fungus, maya ve fluorescent Pseudomonas grubu flora izole edilmiştir. Aday antagonist mikroorganizmaların virulent Botrytis cinerea izolatı karşısındaki etkililiğini belirlemek amacıyla laboratuar ve iklim odası koşullarında bir dizi in-vitro ve in-vivo testler gerçekleştirilmiştir. In-vitro denemeler sonrası başarılı bulunan fluorescent Pseudomonas grubu 8 izolat, daha önceki çalışmalarda başarılı bulunan 4 bakteriyel izolat, bakteriyel antagonist Streptomyces lydicus içeren Actinovate (80 g/100 l) isimli ticari preparat ve bir botrytisit olan cyprodinyl+fludioxanil etkili maddelerini içeren Switch (60 g/100 l), pozitif ve negatif kontrollerle birlikte in-vivo denemede yer almıştır. Çilek bitkilerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre; Uşak ili Sivaslı ilçesindeki bitkilerin çiçekleri üzerinden izole edilen 4/12 nolu fluorescent Pseudomonas izolatı kontrole göre farklı bulunarak % 65.86 oranında bir etkililik göstermiştir. Bunu, Manisa ili Kula ilçesindeki çilek bitkilerinin yaprakları üzerinden izole edilen 7/4 no'lu izolat, %56.21 etki oranıyla izlemiştir. Çalışmada, fungisit (cyprodinil+fludioxanil) ve bir biofungisit olan S. lydicus (Actinovate) ise kontrole yakın hastalık çıkışı göstermeleri ile etkisiz olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Gray mold caused by the fungus Botrytis cinerea is one of the most important disease of strawberry. In this study; it was aimed to investigate the antagonistic microorganisms which provide effective protection against strawberry gray mold and to reveal their efficacy. For this purpose, fungus, yeast and fluorescent Pseudomonads were isolated from the leaves, fruits and flower parts of strawberry plants possibly did not used pesticide application. A series of in vivo and in vitro tests carried out in the conditions of the laboratory and climate room in order to determine the efficacy of candidate antagonistic microorganisms against virulent isolates of B. cinerea. The eight isolates of fluorescent Pseudomonads being found effective in vitro tests and 4 effective bacterial isolates from the previous studies, the commercial bioproduct containing bacterial antagonist S. lydicus; Actinovate (80 g/100 l ) and a fungicide containing cyprodinyl+fludioxanil active ingredients; Switch (60 g/100 l) , negative and positive controls were tested in vivo tests. According to the results of the evaluation in strawberry plants, fluorescent Pseudomonads isolate (4/12) isolated from the flowers of plants in the district of Sivaslı of province Uşak was found significantly different compared to control and has shown an effectiveness rate of 65.86%. This was followed by 7/4 no isolate isolated from the leaves of plants in the district of Kula of province Manisa with 56.21% impact rate. In the study, fungicide (cyprodinil+fludioxanil) and biofungicide S .lydicus (Actinovate) showed disease severity close to the control and have been found ineffective.