Serada organik sebze üretiminde domates ve kabağın birlikte yetiştiriciliğinde Tetranychus spp. (Acarina, Tetranychidae)'in durumu, laboratuarda tetranychus cinnabarinus (Boisd.)'un bazı biyolojik özelliklerine farklı çeşitlerin etkileri
The status of Tetranychus spp. (Acarina, Tetranychidae) in organic tomato and zucchini cultivation in intercropping system in greenhouse and the effects of different cultivars on some biological characteristics of Tetranychus cinnabarinus (Boisd.) in laboratory
  1. Tez No: 285146
  2. Yazar: DUYGU BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MADANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait organik tarım çalışmalarının yapıldığı plastik bir sera ile Bitki Koruma Bölümü'ne ait Akaroloji Laboratuarı ve iklim odalarında yürütülen bu çalışmada ana materyali örtüaltı alanlarında en sık rastlanan zararlılardan olan Tetranychus urticae (Koch), T. cinnabarinus (Boisd.) (Acarina: Tetranychidae) ve örtüaltında yetiştirmeye uygun olan Aspendos F1 domates çeşidi ile Cora, Alia, CLX29235 F1 ve CLX29758 F1 kabak çeşitleri oluşturmuştur. Örtüaltında yapılan çalışmalarda domates ve kabak bitkileri üzerinde Tetranychus spp. yoğunluklarının belirlenmesi ve organik tarımda izin verilen savaş yöntemlerinin uygulanması ile laboratuarda bu çeşitler üzerinde T. cinnabarinus'un bazı biyolojik özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırma sonucunda Tetranychus spp.'nin sera koşullarında kabak ve domates türlerinin birlikte yetiştiriciliğinde kabak bitkisini tercih ettikleri ve kabak çeşitleri arasında seçici davranmadıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Laboratuar koşullarında ise T. cinnabarinus'un yumurta verimi açısından kabak çeşitleri arasında büyük farklar ortaya çıkmamış, ancak CLX29758 F1 kabak çeşidinde bazı denemelerde daha fazla yumurta bıraktığı gözlenmiştir. Biyolojik dönem sürelerine bakıldığında CLX29235 F1 kabak çeşidinde yumurta açılımını en kısa sürede tamamlamış, Cora ve Alia çeşidinde larva, protonimf ve deutonimf dönemleri diğer çeşitlere göre daha kısa sürmüştür. En kısa gelişme süresini Cora çeşidi üzerinde tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
The main materials of this study was composed of Tetranychus urticae (Koch), T. cinnabarinus (Boisd.) (Acarina: Tetranychidae) which are one of the most important pests of greenhouse cultivation and zucchini cultivars of Cora, Alia, CLX29235 F1, CLX29758 F1 and tomato cultivar of Aspendos F1 which are suitable to be grown in greenhouse. This study was conducted in organic polyethylene (PE) covered greenhouse of Horticulture Department at Ege University Faculty of Agriculture and Acarology Laboratory of Plant Protection Department and controlled climate rooms. The research aims of were to determine the density of Tetranychus spp. on tomato and different zucchini cultivars, to apply pest management allowed in organic agriculture in greenhouse conditions and to determine the effects of different cultivars on some biological characteristics of T. cinnabarinus in laboratory.As a result of this study, it was found that Tetranychus spp. prefered zucchini plants and they did not act selectively among the cultivars of zucchini in intercropping of tomato and zucchini in greenhouse. In laboratory conditions, revealed no major differences in terms of egg production of Tetranychus spp. but more eggs were left on CLX29758 F1 zucchini cultivar by some of the experiments. In terms of the duration of the biological term, the egg period was shorter on CLX29235 F1 zucchini cultivar, while the larva period, protonymph and deutonymph periods were shorter on Cora and Alia zucchini cultivars. The least development period of T. cinnabarinus was determined on Cora zucchini cultivar.