Biberiye (rosemary) ekstraktının bir radyofarmasötiğin biyodağılımı ve radyoişaretli kan bilşeşenleri üzerine etkisi
Effect of rosemary extract on the biodistribution of a radiopharmaceutical and on the radiolabeled blood contituents
- Tez No: 285195
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bitkilerin ilaç olarak kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bununla birlikte ilaç ve radyofarmasötik arasındaki etkileşimler birçok çalışmada rapor edilmiştir. Tıbbi bitkilerden biri olan biberiye, Lamiaceae familyasındaki en yüksek antioksidan özelliğe sahip bitki olmasına bağlı olarak çok geniş biyolojik aktiviteye sahiptir. 99mTc-SC (Sülfür Kolloid) ise nükleer tıp uygulamalarında özellikle karaciğer görüntülemesinde bir radyofarmasötiktir.Bu çalışmada biberiye ekstraktının kan bileşenlerindeki radyoaktivite tutulumu ile radyofarmasötiğin biyodağılımına etkileri incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle 5 gün boyunca deney hayvanları (wistar sıçanlar, 130-140 g) gavaj tekniğiyle biberiye ekstraktı (750 mg/kg vücut ağırlığı, N=9) ve suyla (kontrol, N=9) beslenmiştir. Sülfür kolloidle uygun koşullarda %99 verimle radyoişaretlenmesi sağlanan 99mTc için kalite kontrol İnce Tabaka Radyo Kromatografi (TLRC) ile gerçekleştirilmiştir. Her bir sıçanın kalbinden alınan kan örneklerine 1 mCi 99mTc-SC eklenerek 30 dk inkübasyon sağlandıktan sonra santrifüj edilmiş ve kan örnekleri bileşenlerine ayrılmıştır. Ayrılan kan bileşenlerinin Cd(Te) dedektöründe radyoaktiviteleri ölçülerek aktivite yüzdeleri hesaplanmıştır. Biberiye ekstraktı radyofarmasötik etkileşimi ise erkek Wistar Albino sıçanlar ile yapılan biyodağılım çalışması ile belirlenmiştir. Kalplerinden kan alınan hayvanlara bir gün sonra 99mTc-SC intravenöz enjeksiyon yoluyla uygulanmıştır. Cd(Te) dedektöründen alınan aktivite ölçümleri ile her bir organ için gram başına düşen doz değerleri (%ID/g) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of plant preperations as medicine is as old as mankind. There have been many reported influences between drugs and different radiobiocomplexes. One of the medicinal herbs Rosemary (Rosmarinus Officinalis) owes wide range of biological activities due to the highest antioxidant properties it has in Lamiaceae family. In diagnostic nuclear medicine applications 99mTc-SC is a liver specific radiopharmaceutical.In this study we wanted to evaluate effects of the herb Rosemary (Rosmarinus Officinalis) extract on the labelling of blood contituents with technetium-99m (99mTc) labeled sulphur colloid (SC) and on the biodistribution of 99mTc-SC in Wistar Albino rats. For this purpose, the animals (male wistar rats, 130-140 g) were treated (1 mL) with Rosemary extract (750 mg/kg body wt.,N=9) or water (control, N=9) by gavage for 5 days. Sulfur colloid was labeled with technetium-99m under optimum conditions with an efficiency of 99%. Quality controls were made by using Thin Layer Radio-Chromatography (TLRC) method. 1 mCi 99mTc-SC was added to blood samples withdrawn from animals 24 hours after last treatment. After 30 min incubation, samples were centrifuged and plasma (P) and blood cells (BC) were isolated. The radioactivity was counted to calculate the percentage of activity (%ATI) in BC and P. Interactions between rosemary and radiophamaceutical was determined by biodistribution assay. 99mTc-SC was administrated by intravenous injection; organs/tissues were withdrawn and weighted. The radioactivity was counted to calculate the percentages of activity per gram (%ATI/g) for each organ/tissue.