İzmir yöresinde bulunan atların Equus caballus Linnaeus, 1758 arka bağırsak siliyat (Protista:Ciliophora) faunası
The fauna of hindgut ciliates (Protista:Ciliophora) of horses Equus caballus Linnaeus, 1857 which are distributed vicinity of Izmir
- Tez No: 285196
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada İzmir yöresinde bulunan atların Equus caballus, Linnaeus, 1758 arka bağırsak siliyat (Protista: Ciliophora) faunası araştırılmıştır.Araştırma sonucunda, 30 atta Paraisotrichidae, Buetschliidae, Blepharocorythidae, Spirodiniidae, Cycloposthiidae, Allantosomatidae ailelerine dahil 24 cins (Paraisotricha, Bundleia, Didesmis, Polymorphella, Blepharoconus, Paraisotrichopsis, Alloiozona, Holophryoides, Blepharosphaera, Hemiprorodon, Prorodonopsis, Blepharoprosthium, Blepharocorys, Ochoterenaia, Circodinium, Cycloposthium, Tripalmaria, Ditoxum, Cochliatoxum, Tetratoxum, Spirodinium, Triadinium, Gassovskiella, Allantosoma), 41 tür (P. colpoidea, P. minuta, B. postciliata, B. piriformis, B. nana, B. elongata, B. triangularis, B. dolichosoma, B. inflata, D. ovalis, P. ampulla, B. hemiciliatus, B. benbrooki, P. composita, A. trizona, H. ovalis, H. macrotricha, B. ellipsoidalis, H. gymnoposthium, P. coli, B. pireum, B. polytrichum, B. curvigula, B. angusta, B. microcorys, B. uncinata, O. appendiculata, C. minimum, C. bipalmatum, T. dogieli, D. funinucleum, C. periachtum, T. unifasciculatum, T. excavatum, T. parvum, S. equi, S. confusum, T. caudatum, G. galea, A. intestinale) ve 2 forma (C. edentatum f. edentatum, C. edentatum f. scutigerum) tespit edilmiştir. Söz konusu tür ve formaların tümü B. curvigula hariç Türkiye'deki atlardan ilk kez rapor edilmiştir.Çalışmada ülkemiz atlarında belirlenen tür ve formalara ait incelenen örneklerde tespit edilen taksonomik karakterler, orijinal tanım ve literatürde mevcut diğer tanımlarla karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the fauna of hindgut ciliates (Protista: Ciliophora) of horses, Equus caballus Linnaeus, 1857 which are distributed vicinity of Izmir was investigated.As the result of the investigation, in 30 horses, 24 genera (Paraisotricha, Bundleia, Didesmis, Polymorphella, Blepharoconus, Paraisotrichopsis, Alloiozona, Holophryoides, Blepharosphaera, Hemiprorodon, Prorodonopsis, Blepharoprosthium, Blepharocorys, Ochoterenaia, Circodinium, Cycloposthium, Tripalmaria, Ditoxum, Cochliatoxum, Tetratoxum, Spirodinium, Triadinium, Gassovskiella, Allantosoma), 41 species (P. colpoidea, P. minuta, B. postciliata, B. piriformis, B. nana, B. elongata, B. triangularis, B. dolichosoma, B. inflata, D. ovalis, P. ampulla, B. hemiciliatus, B. benbrooki, P. composita, A. trizona, H. ovalis, H. macrotricha, B. ellipsoidalis, H. gymnoposthium, P. coli, B. pireum, B. polytrichum, B. curvigula, B. angusta, B. microcorys, B. uncinata, O. appendiculata, C. minimum, C. bipalmatum, T. dogieli, D. funinucleum, C. periachtum, T. unifasciculatum, T. excavatum, T. parvum, S. equi, S. confusum, T. caudatum, G. galea, A. intestinale) and 2 formae (C. edentatum f. edentatum, C. edentatum f. scutigerum) belonging to families Paraisotrichidae, Buetschliidae, Blepharocorythidae, Spirodiniidae, Cycloposthiidae, Allantosomatidae were detected. All of the species and formae except of B. curvigula were reported for the first time from horses in Turkey.The taxonomic characters of the species and formae which were determined in this study, were compared with their original description and previous reports, the similarities and differences were discussed.