Madencilik çalışmalarının toplum sağlığına etkileri
The effects of mining processes to the public health
  1. Tez No: 285206
  2. Yazar: UĞUR ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalı?mada madencilik ve madencilik çalışmalarının insan sağlığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilerek, konuya yönelik çevre bilincinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma konuyla ilgili ulusal ve uluslar arası literatür incelenerek gerçekleştirilmiştir. Madencilik etkinlikleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde (madenlerin çıkarılması, taşınması ve fabrikada işlenmesi) çevreye ve insan sağlığına verebileceği zararlar nedeniyle üzerinde durulması gereken bir işletme sürecidir. Bu süreçte ortaya çıkan çevre kirliliği (hava, su, toprak ve gıda), ekosistemin bozulması, asit-maden drenajı ve ağır metal kirliliği insan sağlığını doğrudan ve dolaylı yollardan etkiler. Bu etkiler sonucu farklı organ ve sistemlerde çok değişik sağlık sorunları (enfeksiyon hastalıkları, anemi, kanserler vb.) ortaya çıkabilir.Farklı alanlardaki madencilik etkinlikleri (maden cevheri çıkarma ve maden işletmeciliği) çevreye farklı düzeylerde zarar vermektedir. ?nsansağlığının korunabilmesi için sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızınkorunması ve buna yönelik tüm önlemlerin zaman geçirilmeksizin alınması gerekmektedir. Ülkemizde çevre hakkının korunmasına yönelik yargının verdiği kararların da değiştirilmeksizin ve zaman yitirilmeksizin uygulanması toplumun en önemli beklentilerinden biri haline gelmiştir.Anahtar Sözcükler : Madencilik,Sağlık Etkileri,Madenler
Özet (Çeviri)
The aim of this article is to examine health impactassessment of mining and mining industry and to develop environment consciousness about the issue. This study has been evolved by evaluating national and international literature. Mining activities when considered in an integrative approach (the excavation, transport, and processing) is an important procedure that needs specific emphasis considering the healthhazards for the environment and human beings. The environment pollution (air, water, soil and food) resulting from this process, the destruction of the ecosystem, the acid-mine drainage and heavy metal pollution effects human health by direct or indirect means. As a result of these effects, different organs or systems are exposed to many different health problems (infectious diseases, anemia, cancers, etc.).The mining activities of different fields (mine ore excavation and mining industry) have various hazards for the environment. For the conservation of healthy populations and the right to live in a healthy environment, the action to adopt measures needs to be taken urgently. In our country, the execution of the civil jurisdictions to preserve the rights about environment and the unchanged execution of these jurisdictions have been amongst the important expectations of the population.Keywords : Mining,Heallt Effects,Mines