Vitamin B6'nın tuz stresine maruz bırakılan arabidopsis mutantı (pdx1.3) üzerindeki fizyolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Investigation on the biochemical and physiological effects of vitamin B6 on arabidopsis mutant (pdx1.3) under salt stress
  1. Tez No: 285215
  2. Yazar: MERVE SARAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Arabidopsis thaliana'nın yabani tipi Columbia ve B6 vitamini sentezleyemeyen pdx1.3 mutantında, B6 vitaminin tuz stresi altında, büyüme parametreleri, yaprak bağıl su içeriği ozmotik potansiyeli, malondialdehit miktarları ve H2O2 birikimi ve süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), peroksidaz (POX), askorbat peroksidaz (APX) ve glutatyon redüktaz (GR) gibi antioxidant enzimlerin total ve izozim aktiviteleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Azalan yaprak nispi su içeriği, H2O2 birikimi ve lipit peroksidasyon seviyeleri ve artan APX, POX, SOD ve GR aktivite seviyeleri tuz stresi altında pdx1.3 bitkilerinin Columbia bitkilerinden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada, pdx1.3 bitkilerinde B6 vitamininin dışardan uygulanmasının antioksidant enzim sistemini arttırarak tuzun teşvik ettiği oksidatif hasarı azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of vitamin B6 on growth parameters, leaf relativewater content, osmoik potential, lipid peroxidation level measured as melondialdehyde (MDA) content, H2O2 accumulation and total and isoenzyme activities of antioxidant enzymes including superoxide dismutase (SOD), ascorbte peroxidase (APX), catalase (CAT), peroxidase (POX) and glutathione reductase (GR) in wild-type Columbia and vitamin B6 deficient mutant pdx1.3 plants of Arabidopsis thaliana under salinity. Reduced leaf RWC, H2O2 accumulation and lipid peroxidation level and increased APX, POX, SOD and GR activity levels showed that Col was less affected than pdx1.3 under salinity. This study demonstrates that exogenous application of vitamin B6 could alleviate salt-induced oxidative damage in B6-deficient pdx1.3 mutant by enhancing antioxidant enzyme activities.