Brokoli ekstraktının in vivo ve in vitro biyolojik sistemler üzerine etkisi
Effects of broccoli extract on the in vivo and in vitro biological systems
- Tez No: 285214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Halk arasında sıklıkla tüketilen sebzelerden biri de brokolidir. Brokoli (Brassica oleracea Italica), turpgiller (Brassicaceae) familyasında bulunan, glukosinolatları, fenolleri, antioksidantları ve temel besin minerallerini de içeren oldukça zengin besin kaynağı olan bir sebzedir. Ancak bitkilerle ilgili olarak biyolojik ve yan etkiler, kimyasal içerik ve özellikle radyofarmasötiklerle etkileşimleri tam olarak bilinmeden bir tüketim söz konusudur. Bu amaçla çalışmada brokoli ekstraktının, in vivo ve in vitro biyolojik sistemler üzerindeki etkilerine bakılmıştır. İn vivo çalışmalarda brokoli ekstraktının, bir böbrek ajanı olan teknesyum-99m ile işaretli glukoheptonat (99mTc-GH) radyofarmasötiğinin sıçanlar üzerindeki biyodağılımına, kan bileşenlerinin işaretlenmesine etkisi incelenmiştir. İn vitro yapılan çalışmalarda ise brokoli ekstraktının E.coli bakterilerine etkisini incelenmiştir. Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda da bitkisel ekstrakt-radyofarmasötik etkileşimi değerlendirilmeye çalışılmıştır.99mTc-GH'ın kalite kontrol çalışmaları İnce Tabaka Radyo Kromatografi (TLRC) yöntemi kullanılarak yapılmış ve radyo işaretleme verimi % 98.46±1.48 (n=8) olarak belirlenmiştir. Biyodağılım sonuçlarına bakıldığında brokoli ekstraktı ile beslenen grupta serum fizyolojik ile beslenen kontrol grubuna göre böbrek dokusunda 99mTc-GH'un tutulumunun yaklaşık 10 kat azaldığı görülmüştür. Brokoli eksraktı ile beslenen sıçanlardan alınan kan örneklerindeki % radyoaktivite oranının ise kontrol grubuyla aynı olduğu ve ekstraktın E.coli bakterileri üzerinde 99mTc ile işaretlemede kullanılan SnCl2 indirgeme ajanının toksik etkisine karşı koruyucu etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Broccoli is one of the vegatables which is consumed by folk. Broccoli, from the Brassicaceae family, is a source of nutrient which contains many bioactive components including glucocinolates, flavonoids, minerals and antioxidants. But people consume this vegatables without knowing side effects of biological and chemical contents and radiopharmaceutics interactions with herbal extract. For this purpose, in this study, effects of broccoli extract on the in vivo and in vitro biological systems were investigated. As in vivo study, broccoli extract effects on biodistribution of glucoheptonate labeled with technetium-99m (99mTc-GH) which is a kidney agent, labeling of blood components with 99mTc-GH were examined. As in vitro study, broccoli extract effects on E.coli were examined. According to these studies, herbal extract interactions with radiopharmaceuticals were evaluated. The quality control of 99mTc-GH is determined with Thin Layer Radio Chromatography (TLRC) and found % 98.46 ± 1.48 (n=8). When looked into result of biodistribution; on the group of treated with broccoli extract according to group of treated with serum physiologic approximately 10 fold decrease in kidney uptake was determined. The % ratio of radioactivity of blood samples taken from rats which are treated with broccoli extract is the same with control group. There is not protective effect of broccoli extract againts toxicity of SnCl2, which is a reducing agent and is used labeling components with 99mTc, on the E.coli.