Atık sulardan krom giderimi
- Tez No: 28523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NUR ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
I 1 I ÖZET At ıksulardan Cr (VI) giderimi amacıyla iyon değişimi yöntemi ile çalışılmıştır. Bu amaçla Amberlite IRA-904'ün ve Karışık reçinenin anyon değiştirme özelliklerinden yararlanılmıştır. îyon değişimi yönteminin yanısıra K.B.l.'ye ait katı atık ile krom (Vl)'nın giderimi üzerine çalışmalar yapı lmışt ir. Amberlite IRA-904 ve Karışık reçine ile yapılan kesikli sistem çalışmaları en uygun reçine miktarında ve karıştırma süresinde yürütülmüştür. Amberlite IRA-904 ve Karışık reçine için en uygun reçine miktarı 1 g/100 mi çözelti olarak bulunmuştur. Amberlite IRA-904 reçinesinde 25 dakika karıştırma süresinde krom (VI) giderme verimi %98.6 olurken, bu değer Karışık reçine için 20 dakika ve %97.7 olmuştur. Çözeltide diğer anyonların bulunması krom (VI) giderme verimine farklı etkiler yapmaktadır. Amberlite IRA-904 ile yapılan bir seri deneyde 60 mg/1 F~ derişimi krom (VI) giderme verimini %99.0'a; 60 mg/1 Cl~ derişimi krom (VI) giderme verimi %99.7'ye çıkarmaktadır. Bu derişimlerin üzerinde ise krom (VI) giderme verimi düşmekted ir. Sürekli sistem deneyleri Amberlite IRA-904 ve Karışık reçine ile yürütülmüştür. Rejenere edilmiş Amberlite IRA-904 ve Karışık reçinenin krom (VI) giderme kapasiteleri karşılaştırıldığında Amberlite IRA-904 reçine kolonunun işletme kapasitesinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Katı atık ile krom (VI) giderimi çalışmaları kesikli sistemde yürütülmüştür. En uygun katı miktarı pH 1 için 4 g/100ml alarak belirlenmiştir. En uygun karıştırma süresi %74.6 giderme verimi ile 25 dakika olmuştur. Katı atık ile krom (VI) giderimi esnasında desorpsıyon olmaması ve çözeltinin krom (Ill)'ün yeşil rengini alması, krom (VI) gideriminin indirgenme ile gerçekleştiğini düşündürmüştür. m im'"»
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The removal of Cr (VI) from wastewater has been investigated by ion exchange method. Amberi ite IRA-904 and Mixed resin were used as anion exchangers. The chromium removal studies were also performed by using of a solid waste which was a by-product of K.B.I, factory. The batch system studies those performed using Amberlite IRA-904 and Mixed resin were carried out at the optimum resin amount and mixing period. The optimum resin amount for both resins was found to be 1 g/100 ml solution. The yield of Cr (VI) removal by Amberlite IRA-904 at 25 min. mixing period was 98.6%, where as this value was 90.7% for Mixed resin at 20 min. mixing period. The other anions present in the solution have various effects on the removal of Cr (VI). For example, in the series experiments with Amberlite 1RA-904, while F~ concentration of 60 mg/1, increased the yield of Cr (VI) removal to 99.0%, the value was found to be 99.7% for 60 mg/1 CI-. The yield of Cr (VI) removal decreases above these concentrations of anions. The continuous system experiment» were performed with Amberlite IRA-904 and Mixed resin. As the chromium removal capacities of regenerated Amberlite IRA-904 and Mixed resin was compared, it was observed that the Amberlite 1RA-904 resin was efficient. The Cr(VI) removal studies with the solid waste were carried out in the batch system. The optimum solid amount at pH 1 was determined as 4g/100 ml. The optimum mixing period with 74.6% of the removal was 25 min. During the removal of Cr (VI) by the solid waste, desorption was not observed and the colour of the solution turned to the green colour of Cr (III). Therefore it was thought that the removal of Cr (VI) with the solid waste was happening as a result of reduction. 1 r \