Çukurova Bölgesi çevre korumada öncelikler envanter çalışması
  1. Tez No: 28524
  2. Yazar: PERİHAN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
V ÖZ Bu çalışmada amaç, Çukurova Bölgesi özellikle Adana ili ve ilçeleri kapsamında çevre koruma öncelikleri ile ilgili bir envanter çalışmasının yapılmasıdır. Bu amaçla, bölgede mevcut çevre sorunları doğrultusunda koruma öncelikleri ve ilçelerin öncelik puanları bir bilgisayar programı ile tesbit edilmiştir. Çalışmada sonuç olarak, bölge bazında çevre koruma için ayrılacak kaynaklarda atıksu arıtma tesisi kurma önceliğini alan ilçeler ve öncelik sınıfları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The objective of this study has been to make an inventory about the priorities of environmental protection in Çukurova Region especially in Adana and its administrative districts. So, the priorities of protection and points for each have been evaluated by a computer program with respect to the existing environmental problems of the region. In conclusion, administrative districts which take the priority of the setting up of the wastewater treatment plants have been defined for the sources to be used in environmental protection programs.