Genetik cebirler
Genetic algebras
- Tez No: 285235
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Reel sayılar kümesi üzerinde ,{a1,a2,a3,?,an} bazına ve her i,j,k için 0 ? ? ijk ? 1 ve ? ijk =1 olmak üzere , aiaj = ? ijk ak çarpım tablosuna sahip olan bir A cebiri ,genetik anlam taşıyan bir cebirdir. Genetikle ilişkili bir A cebirinde, eğer a1,a2,?,an baz elemanlarının bir lineer kombinasyonu olarak ; { x=?1a1+?2a2+??nan| i=1,..,n için ; 0 ? ?i ? 1 ve ?i =1 } ifadesi mevcutsa, A daki x elemanı, bir popülasyonu ya da popülasyon için bir gen çiftini temsil eder. Buradaki ?i ?ler; ai allellini taşıyan x popülasyonunun yüzdesidir. Bu tez çalışmasında, genetik cebirlerin yapısı ve çeşitleri; Mendelian genetik cebirler ve Mendelian olmayan genetik cebirler adı altında iki ayrı bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An algebra with genetic realization is an algebra A over the real numbers R which has a basis {a1,a2,a3,?,an} and a multiplication table aiaj = ? ijk ak , such that0 ? ? ijk ? 1 for all i , j, k and ? ijk =1 , for i,j=1,?,n. In a general algebra A with genetic realization, an element x in A represents a population or a gene pool for a population,if its expression as a linear combination of the basis elements a1,a2,?,an , x = ?1a1+?2a2+??nan , satisfies 0 ? ?i ? 1 for all i=1,..,n and ?i=1.Then ?i is the percentage of the population x which carries the allele ai .In this thesis , we have shown the genetic algebras as Mendelian genetic algebras and Nonmendelian genetic algebras